Kolorektal kanserli hastalarda serum Nitrik oksit, Endotelin, Vasküler endotelyal büyüme faktörü, İnterlökin 2, İnterlökin 18 düzeylerinin belirlenmesi, bu düzeylerin tümör evreleriyle ilişkisinin ve VEGF gen polimorfizminin araştırılması
Association between serum Nitric oxide,Endothelin,Vascular endothelial growth factor,Interleukin 2,Interleukin 18 levels and tumor stages in colorectal cancer patiens and investigation of VEGF gene polymorphisms in colorectal cancer.
- Tez No: 230020
- Danışmanlar: PROF. DR. N.ZAFER UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kolorektal kanser gastrointestinal sistemin en sık görülen kanseridir. Kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında meme kanserinden sonra ikinci sıradadır. Erkeklerde ise akciğer ve prostat kanserinden sonra üçüncü sıradaki en sık ölümcül kanserdir. Araştırmamızın temel amacı; kolorektal kanserli hastalarda anjiogenezle ilişkisi bulunan NO, IL-2, IL-18, ET ve VEGF parametrelerinin kantitatif olarak ölçülerek, tümör evreleri ile ilişkilerinin ve etkileşimlerinin incelenmesidir. Ayrıca VEGF gen polimorfizminin kolorektal kanser ile ilişkili olup olmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır.Metod: Bu çalışmada, kolon kanserli 44 hastada ve 44 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunda serum IL-18, IL-2, VEGF, ET ve NO seviyelerini ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Colorectal cancers are most common cancers of the gastrointestinal system. After breast cancer colorectal cansers are most common cause of cancer death in women. Likewise after lung and prostat cancer colorectal cancers are most common cause of cancer death in men. The aim of the present study was to investigate the association between serum NO, IL-2, IL-18, ET and VEGF levels and tumor stages. Additionally association between VEGF gene polymorphisms and colorectal cancer was studied.Methods: In this study, we measured serum IL-18, IL-2, VEGF, ET, and NO levels in 44 patients with colorectal cancer and 44 healthy controls.