18. yy Osmanlı iktisat düşüncesinde Kameralizm etkisi: Ahmed Resmi Efendi ve Ebubekir Râtib Efendi üzerine bir değerlendirme
Cameralism effect on Ottoman economic thought in 18. century: An assessment on Ahmed Resmi Efendi and Ebubekir Râtib Efendi
  1. Tez No: 819758
  2. Yazar: MESUT SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
18. yy Osmanlı iktisat düşüncesinde Kameralizm etkisi üzerine olan bu çalışmada Ahmed Resmi Efendi ve Ebubekir Râtib Efendi'nin sefaretnamelerinden hareketle dönemin Avusturya'sında etkili olan Kameralizm fikrinin Osmanlı düşüncesine etkisi araştırılmıştır. İktisadın kıtlık temelli ve piyasaya referans veren tanımının 19. yy öncesi iktisadi düşüncesini ele almada taşıdığı sınırlılığı aşmak amacıyla Polanyi'nin iktisadın biçimsel ve tözsel tanımı arasındaki ayrımından hareket edilmiştir. Modern öncesi toplumlarda iktisadi ilişkilerin toplumsal ilişkiler bütünü içinde gömülü olmasının beraberinde getirdiği kaynak çeşitliliğine sefaretnamelerin de eklenmesi gerekliğine yönelik vurgunun somut uygulaması olarak 18. yy'da Ahmed Resmi ve Ebubekir Râtib Efendi tarafından kaleme alınmış sefaretnamelerin ayrıntılı incelemesi sonucunda literatürde var olan ve Kameralizmin Osmanlı düşün dünyasına girişini 19. yy'da Sadık Rıfat Paşa'ya bağlayan görüşlerin tersine 18. yy sonlarında Viyana sefaretinde bulunan Ebubekir Râtib Efendi'nin özellikle Büyük Layiha'sı aracılığıyla bu fikrin taşıyıcısı olduğu fikrine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is on the influence of Austria on the 18th century Ottoman economic thought, the effect of the idea of Cameralism on Ottoman thought, which was effective in Austria in this period, was investigated based on the embassy of Ahmed Resmi and Ebubekir Râtib Efendi's Sefaretname. In order to overcome the limitations of the scarcity-based and market-referential definition of economics in dealing with the economic thought before the 19th century, Polanyi's distinction between the formal and substantive definition of economics has been taken into consideration. As a concrete application of the emphasis on the necessity of adding Sefaretnames to the diversity of sources brought about by the embedding of economic relations in the whole of social relations in pre-modern societies, as a result of the detailed examination of the Sefaretname, written by Ahmed Resmi and Ebubekir Râtib Efendi in the 18th century, contrary to the existing literature on the entrance of Cameralism to the Ottoman thought which reference to 19th century and Sadık Rıfat Pasha, the idea that Ebubekir Râtib Efendi, who was in the Vienna embassy at the end of the 18th century, was the carrier of this idea, especially through his Büyük Layiha.