Uluslararası bir karşılaştırma: Türk ve Azerbaycanlı fizyoterapi öğrencilerinin ve fizyoterapistlerin ağrı nörofizyolojisi konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
An international comparison: examining the knowledge levels of Turkish and Azerbaijani physiotherapy students and physiotherapist on the pain neurophysiology
  1. Tez No: 917655
  2. Yazar: NAZRIN ASADLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Türkiye ve Azerbaycan'da fizyoterapi eğitimi alan öğrencilerin ve fizyoterapistlerin ağrı nörofizyolojisi hakkındaki bilgi seviyelerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Katılımcıların ağrı nörofizyolojisi konusunda bilgi düzeyini değerlendirmek için Revize Edilmiş Ağrı Nörofizyolojisi Anketi (RNPQ) kullanılmıştır. Anket çalışmasına toplam 316 katılımcı katılmıştır. Katılımcıların 175'i (%55,4) fizyoterapi öğrencisi iken, 141'i (%44,6) mezun fizyoterapisttir. Çalışmaya çoğunlukla Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve mezun fizyoterapistler dahil edilmiştir. Ayrıca katılımcıların uyruğu, mezuniyet durumu, çalışma süresi ve öğrencilerin sınıf düzeyleri de anket kapsamında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It aims to determine the knowledge levels of physiotherapists and students receiving physiotherapy education in Türkiye and Azerbaijan about pain neurophysiology. Methods: The Revised Pain Neurophysiology Questionnaire (RNPQ) was used to assess the level of knowledge of the participants about pain neurophysiology. A total of 316 participants participated in the survey study. While 175 (55,4%) of the participants were physiotherapy students, 141 (44,6%) were graduate physiotherapists. The study included mostly 3rd and 4th year students of Azerbaijan Medical University and Izmir Katip Çelebi University Physiotherapy and Rehabilitation Departments and graduate physiotherapists. In addition, the participants' nationality, graduation status, working period and class levels were also collected within the scope of the survey.