Sikatrisyel alopesi hastalarında demografik ve klinik bulguların retrospektif değerlendirilmesi
Sikatrisyel alopesi hastalarinda demografik ve klinik bulgularin retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 917678
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAYİ KUTLUBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaçlar: Sikatrisyel alopesinin (SA) özellikle orta yaş grubu popülasyonda önemli bir sağlık problemi olduğu birçok çalışmada vurgulanmıştır. Biz üçüncü basamak referans üniversite hastanesinde, Deri ve Zührevi hastalıkları polikliniğine saç dökülmesi şikayeti ile başvuran ve SA tanısı alan hastaların verileri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 15.12.2020-15.03.2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine saç dökülmesi şikayeti ile başvuran ve SA tanısı alan hastaların verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verileri, Fitzpatrick deri tipleri, ek hastalıkları, dermatolojik muayene bulguları, hastalık süreleri, hastalık şiddetleri, tutulum yüzdeleri ve tutulum alanları not edildi. Ayrıca, SA alt tipleri ve hastalara uygulanan medikal tedavi modaliteleri değerlendirildi. Ayrıca, hastalar remisyon ve aktif hastalık grubuna ayrılarak veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız toplam yaş ortalaması 39,1 ± 12,6 yıl olan 308 hastanın verilerini içermektedir. Hastaların 73'ü (%23,7) folikülitis dekalvans, 62'si (%20,1) liken planopilaris (LPP), ve 54'ü (%17,5) perifolikülitis kapitis absedens et suffodiens tanısı almıştır. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 35,3 ± 10,8 yıl olarak hesaplanmıştır. Medyan hastalık süresi 3 yıl (2 - 5 yıl) olarak hesaplanmıştır. Hastalığın şiddeti açısından hastalar değerlendirildiğinde, 119 hasta (%38,6) hafif, 162 hasta (%52,6) orta ve 27 hasta (%8,8) şiddetli alopesiye sahipti. Tutulum alanları incelendiğinde, 65 hasta (%21,1) frontal alan, 80 hasta (%26,0) parietal alan, 130 hasta (%42,2) oksipital alan, 113 hasta (%36,7) verteks alan ve 47 hasta (%15,2) temporal alan dahil olmak üzere birden fazla bölgeyi içermektedir. Aktif gruptaki hastaların yaş ortalaması (35,3 ± 11,2 yıl), remisyon grubundakilerin yaş ortalamasına göre (44,5 ± 12,5 yıl) istatistiksel anlamlı düzeyde düşük olarak bulunmuştur (p=0,001). Tutulum yüzdesi medyan değeri aktif grupta %20 (10 - 20), remisyon grubunda ise %10 (5 - 20) olarak hesaplanmıştır (p=0,001). Hastalık şiddeti açısından aktif grupta hastaların %26,3'ü hafif, %59,2'si orta, %14,5'i şiddetli alopesiye sahipken, remisyon grubunda hastaların %55,8'i hafif, %43,4'ü orta ve %0,8'i şiddetli alopesiye sahiptir (p=0,001). Sonuç: Çalışmamızda SA alt tiplerinden en sık olarak folikulitis dekalvans, LPP, ve perifolikülitis kapitis absedens et suffodiens' in tanı aldığını saptamıştır. En sık orta yaş grubundaki hastalar SA tanı alırken, ortalama hastalık süresi üç yıl olarak bulunmuş, en sık tutulan alanın ise oksipital bölge olduğu saptanmıştır. Aktif ve remisyon grubundaki hastalar karşılaştırıldığında, aktif hastalığa sahip olanların, remisyondaki hasta grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha genç oldukları, anlamlı olarak daha erken yaşlarda başladığı, tutulum yüzdelerinin ve hastalık şiddetinin anlamlı olarak daha fazla olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Several studies have emphasized that cicatricial alopecia (CA) is a significant health problem, especially in the middle-aged population. We aimed to evaluate the data of patients diagnosed with CA who presented to the Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinic of a tertiary referral university hospital with complaints of hair loss. Materials and Methods: In this study, the data of patients diagnosed with CA, who presented to the Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinic of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty, between 15.12.2020 and 15.03.2024 with complaints of hair loss, were retrospectively analyzed. The patients' demographic data, Fitzpatrick skin types, comorbidities, dermatological examination findings, disease durations, disease severities, involvement percentages, and involvement areas were noted. Furthermore, CA subtypes and the medical treatment modalities applied to the patients were evaluated. The patients were divided into remission and active disease groups, and their data were compared. Results: Our study included the data of 308 patients with a mean age of 39.1 ± 12.6 years. Seventy-three patients (23.7%) were diagnosed with folliculitis decalvans, 62 (20.1%) with lichen planopilaris (LPP), and 54 (17.5%) with perifolliculitis capitis abscedens et suffodiens. The mean age of disease onset was calculated as 35.3 ± 10.8 years. The median disease duration was 3 years (2 - 5 years). When evaluating the severity of the disease, 119 patients (38.6%) had mild alopecia, 162 patients (52.6%) had moderate alopecia, and 27 patients (8.8%) had severe alopecia. Regarding the areas of involvement, 65 patients (21.1%) had involvement of the frontal area, 80 patients (26.0%) the parietal area, 130 patients (42.2%) the occipital area, 113 patients (36.7%) the vertex area, and 47 patients (15.2%) had involvement in more than one region, including the temporal area. The mean age of patients in the active group (35.3 ± 11.2 years) was statistically significantly lower than that of the remission group (44.5 ± 12.5 years) (p=0.001). The median value of the involvement percentage was calculated as 20% (10 - 20) in the active group and 10% (5 - 20) in the remission group(p=0.001). Regarding the severity of the disease, 26.3% of patients in the active group had mild, 59.2% moderate, and 14.5% severe alopecia, whereas in the remission group, 55.8% of patients had mild, 43.4% moderate, and 0.8% severe alopecia (p=0.001). Conclusion: In our study, the most common CA subtypes were folliculitis decalvans, LPP, and perifolliculitis capitis abscedens et suffodiens. CA was most frequently diagnosed in middle-aged patients, with a mean disease duration of three years. The occipital region was identified as the most commonly affected area. When comparing patients in the active and remission groups, those with active disease were significantly younger, had an earlier onset of the disease, and had a significantly higher percentage of involvement and disease severity than those in remission.