Meme kanserı̇ hastalarında kemoterapı̇ ve radyoterapı̇nı̇n yan etkı̇lerı̇nı̇n karşılaştırılması ve meme kanserı̇ tedavı̇sı̇nde yenı̇ bı̇r yaklaşım
Comparison of side effects between chemotherapy and radiotherapy for breast cancer patients and a novel approach for treatment of breast cancer
  1. Tez No: 917716
  2. Yazar: JAMAL BASHIR MASAUD LAWAG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Meme kanseri Libya'da alt sosyo-ekonomik gruplarda artış göstermekte olup orta vadede Libya halkı için bir sorun haline gelebilir. Bazı meme kanseri hastalarında kemoterapi, radyasyon tedavisi veya diğer kanser tedavisi prosedürleri sırasında veya sonrasında kanserle ilgili istenmeyen semptomlar ortaya çıkabilir. Tedavi yan etkileri, tedavi sırasında ilaç dozajının azaltılmasına ya da tedavinin tamamen kesilmesine neden olarak tedavi sürecini etkisiz hale getirebilir. Genel olarak 4,4 milyon kadın meme kanserine yakalanmakta ve her yıl 400.000'den fazlası bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu hastalık, kansere bağlı tüm ölümlerin %14'ünü oluşturmaktadır. Kadınlar için ikinci en yaygın ölüm nedeni olup vakaların neredeyse yarısı 50 yaşın altındaki kadınlarda görülmektedir. Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi meme kanseri hastalarının tedavisinde tamamlayıcı stratejilerdir. Ancak, radyoterapi ve kemoterapiye verilen yanıtlar farklılık gösterdiğinden, bu stratejiler tek başına tüm meme kanseri moleküler alt tiplerini etkili bir şekilde tedavi etmek için yetersizdir. Bu nedenle, kişiselleştirilmiş tedaviler, bu farklılıklara dayanan yerel tedaviye yeni bir yaklaşımı temsil etmektedir. Kişiselleştirilmiş tedaviler, meme kanseri için yeni tedavilerin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Meme kanseri, ameliyattan sonra aylardan on yıllara kadar uzanan geniş bir nüks penceresi ile karakterize edilir. Meme kanseri tedavisindeki zorluklar arasında tedavi direnci ve nüks ile başa çıkmak yer almaktadır. Gerçekten de meme kanseri hastalarının çoğunda tedavi sonrasında tekrarlayan hastalık ve yan etkiler görülmektedir. Bu tez, meme kanseri tedavisine yeni bir yaklaşım ve bunun sonucunda ortaya çıkan zorluklara odaklanarak meme kanseri tedavilerine, altta yatan direnç mekanizmalarına ve yeni tedavi stratejilerinin araştırılmasına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is rising inside the lower socio-economic bunches in Libya and may, within the medium term, end up an issue for the Libyan populace. Undesirable cancer-related symptoms can occur in some breast cancer patients during or after chemotherapy, radiation therapy, or other cancer treatment procedures. Treatment side effects may result in a reduction in medication dosage during treatment or even the cessation of treatment entirely making the therapeutic process ineffectual. Generally, 4.4 million women suffer from breast cancer, with over 400,000 losing their lives to the disease each year. This illness accounts for 14% of all cancer-related deaths. It is the second most common cause of death for women, with almost half of cases occurring in women under the age of 50. Surgery, radiotherapy, and chemotherapy are complementary strategies in the treatment of breast cancer patients. However, these strategies alone are insufficient to effectively treat all breast cancer molecular subtypes, as their responses to radiotherapy and chemotherapy differ. Therefore, personalized therapies represent a novel approach to local treatment based on these differences. Personalized therapies play a crucial role in the development of new treatments for breast cancer. Breast cancer is characterized by a wide window of relapse, spanning months to decades after surgery. Challenges in the treatment of breast cancer include dealing with treatment resistance and recurrence. Indeed, most breast cancer patients have recurrent disease and side effects after treatment. This thesis focuses on the treatments for breast cancer, the underlying resistance mechanisms, and the exploration of new treatment strategies, with a particular focus on a novel approach to breast cancer treatment and the resulting challenges.