'Murdering the self': Mediating roles of narcissism and defense mechanisms between the object relations and suicide probability relationship
'Benliği Öldürme': Nesne ilişkileri ve intihar olasılığı ilişkisi arasında narsisizm ve savunma mekanizmalarının aracılık rolleri
  1. Tez No: 917718
  2. Yazar: KEMAL ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, ÖĞR. GÖR. NURTEN ÖZÜORÇUN KÜÇÜKERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İntiharın dinamiklerini anlamak her zaman psikanalizin ilgi alanı olmuştur, ancak intihar ile ilgili sistematik bir bakış açısı sunulmamıştır. Freud'un intihara ilişkin açıklamaları, öz-nesneleştirme ve melankolik depresyonda egoya yönelik bir saldırı ile ilişkiliydi. Bu çalışmanın amacı, narsisizm ve savunma mekanizmalarının, nesne ilişkileri ve intihar olasılığı ilişkisi arasındaki aracılık rollerini araştırmaktır. Bu çalışmaya toplamda 362 kişi katılmıştır. Katılımcıların intihar olasılığını değerlendirmek için İntihar Olasılığı Ölçeği (Cull ve Gill, 1988) kullanılmıştır. Ayrıca, nesne ilişkilerini değerlendirmek için Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeklik Testi Envanteri (Bell, 1995) kullanılmıştır; katılımcıların narsisizmini değerlendirmek için Kırılgan Narsisizm Ölçeği (Hendin ve Cheek, 1997) kullanılmıştır. Ayrıca, katılımcıların savunma mekanizmalarını nasıl kullandıklarının değerlendirilmesi Savunma Biçimleri Testi (Andrews ve ark., 1993) kullanılarak yapılmıştır. Narsisizm ve immatür savunma mekanizmalarının nesne ilişkileri ve intihar olasılığı arasındaki ilişki üzerindeki aracılık etkilerini araştırmak amacıyla Hayes' PROCESS makrosu (Model 6) uygulanmıştır. Aracılık analizlerinin sonuçları değişkenler arasında hem doğrudan hem de dolaylı anlamlı etkiler olduğunu ortaya koymaktadır. Hiyerarşik regresyon analizleri ve aracılık analizlerinin sonuçları teori ve literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding the dynamics of suicide has always been a concern of psychoanalysis, although no systematic perspective has yet been presented. Freud's explanations for suicide were related to self-objectification and an attack on the ego in melancholic depression. The purpose of this study is investigating the mediating roles of narcissism and defense mechanisms between the object relations and suicide probability relationship. 362 individuals participated in this study. To assess suicide probability of the participants Suicide Probability Scale (Cull & Gill, 1988) was used. Moreover, Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (Bell, 1995) was used to assess the object relations; The Hypersensitive Narcissism Scale (Hendin & Cheek, 1997) was used to assess narcissism of the participants. Moreover, the assessment of how the participants use defense mechanisms was done by using the Defense Style Questionnaire (Andrews et al., 1993). In order to investigate the serial mediation effects of narcissism and immature defense mechanisms on the association between object relations and suicide probability, Hayes' PROCESS macro (Model 6) was implemented. The results of the mediation analyses revealed that there are both direct and indirect significant effects among the variables. The hierarchical regression analyses and mediation analyses results were discussed in the light of the theory and the existing literature.