From factionalism to regional order: Merchants, artisan guilds and the Bushatli family in eighteenth century shkodra
Hizipçilikten bölgesel nizama: On sekizinci yüzyıl işkodra'sında tüccarlar, esnaf loncaları ve Buşatlı ailesi
  1. Tez No: 917719
  2. Yazar: ARDIT GJELI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OZİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez, on sekizinci yüzyılda İşkodra örneğine üzerinden yerel iktidar yapılarının oluşumunu incelemektedir. Bu dönem, Osmanlı merkezi hükümetinin taşradaki sosyopolitik manzarayı derinden etkileyen yeni mali ve idari reformlar uygulaması nedeniyle önemli dönüşümlere tanıklık etmiştir. Sonuç olarak, Osmanlı devletinde dikey bir modelden, yerel elitlerin ve toplulukların merkezi otoritelerle işbirliği yaptığı yatay bir modele geçiş yapan yapısal bir değişim ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, bölgenin kapsamlı bir mikro incelemesi yoluyla, bölgeyi etkileyen çeşitli yerel, bölgesel ve emperyal katmanları araştırmakta ve vilayetin bu katmanları nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, bu katmanları ve bu katmanların birbirleriyle olan ilişkilerini aydınlatmak ve böylece bir taşra düzeninin kurulmasına yaptıkları kolektif katkıyı açıklığa kavuşturmaktır. Bu tez, yerel, bölgesel ve emperyal ağların kesişme noktasında yer alan belirli bir bölgedeki iktidar dinamiklerini araştıran ayrıntılı bir vaka çalışması aracılığıyla bölgesel nizamın inşasının anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu süreçte yer alan kilit aktörleri tanımlamayı ve aralarındaki güç etkileşimini analiz etmeyi, böylece taşra ağının oluşumunu aydınlatmayı amaçlamaktadır. Araştırma, ayanların ortaya çıkışının izini sürmekte ve bu olguyu belirli tarihsel koşullar içinde bağlamsallaştırarak bu gelişimi kolaylaştıran mekanizmaları ifade etmektedir. Bu analizi desteklemek için Osmanlı, İtalyan ve Arnavutluk arşivlerinde yer alan birincil kaynakların karşılaştırmalı bir incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the formation of local power structures, with a particular emphasis on the case of Shkodra during the eighteenth century. This era witnessed significant transformations due to the implementation of new fiscal and administrative reforms by the Ottoman central government, which profoundly influenced the sociopolitical landscape in the provinces. Consequently, a structural shift emerged within the Ottoman state, transitioning from a vertical to a horizontal model, wherein local elites and communities collaborated with central authorities. Through a comprehensive micro-study of this province, this research investigates the local, regional, and imperial forces affecting the province and analyzes how the province, in turn, impacts these layers. The primary objective of this study is to illuminate these layers and their interrelationships, thereby clarifying their collective contribution to the establishment of a provincial order. This dissertation contributes to the understanding of provincial order construction through a detailed case study that explores the dynamics of power within a specific area situated at the intersection of local, regional, and imperial networks. It seeks to identify the key actors involved in this process and to analyze the interplay of power among them, thereby elucidating the formation of the provincial network. The research traces the emergence of the ayan (local notables) and contextualizes this phenomenon within specific historical circumstances, articulating the mechanisms that facilitated this development. To support this analysis, the thesis makes a comparative examination of primary sources from Ottoman, Italian, and Albanian historical archives.