El-Kefîl Bi-maâni't Tenzil, Müellif: Kadı İmaduddin El-Kindi (ö. 741 Hicri), Mümtehine suresinin başından Saff suresinin sonuna kadar, (İnceleme ve Tahkik Çalışması).
الكفيل بمعاني التنزيل تأليف القاضي عماد الدين الكندي من بداية سورة الممتازة إلى نهاية سورة الصف دراسة وتحقيقا
  1. Tez No: 917739
  2. Yazar: ABDULKADİR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKR B. MUHAMMED BEKR ABİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Islamic University in Madinah
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tez Özeti Tezin adı: El-Kefil Bi-Maani't Tenzil. Müellif: Kadı İmaduddin El-Kindi (ö. 741 Hicri) Mümtehine suresinin başından Saff suresinin sonuna kadar inceleme ve tahkik çalışması. Tezin içeriği: Tez bir mukaddime, iki kısım, sonuç ve çeşitli fihristlerden oluşur. Mukaddime: Konunun önemini, bu konuyu seçme nedenlerini, konu hakkında önceki çalışmaları, tezi yazarken üzerinde yürünen yolu ve tahkik yöntemini ele alır. . Birinci Kısım: Bu kısım müellifin biyografisi ve kitap hakkında yapılan araştırmayı ele alır. Bu kısım üç fasıldan oluşur: Birinci Fasıl: Zemahşeri'nin hayatı, Keşşâf adlı kitabının tanıtımı ve bu kitap üzerine yazılan haşiyeler hakkında kısa araştırmayı ele alır. İkinci Fasil: Bu bölüm müellif İmaduddin'in ismi, nesebi, doğumu, yaşamı, ilmi hayatı, telifleri, hocaları, öğrencileri, akidesi, fikhi mezhebi, ilmi mekaneti, alimlerin ona karşı övgüleri, yaşadığı asırdaki siyasal durumlar, ictimai ve ilmi hayatı hakkında genel biyografisini ele alır. Üçüncü Fasıl: Bu bölüm, El-Kefil kitabının araştırmalar ile isminin doğrulanması, kitabın müellife ait oluşunun isbatı, kitabın konusu, kaynakları, müellifin kitaptaki metodu, kitabın ilmi değeri, yazma eserin nüshalarının tümünün vasfi ve bu nüshalardan örnek alıntıları içeren araştırmayı ele alır. • İkinci Kısım: Bu bölüm kitaptan Mümtehine süresinin başından Saff süresinin sonuna kadar yapılan tahkik çalışmasını içerir. Tez en sonunda ilmi ve çeşitli fihristlerle sonlandırılmıştır. Hamd alemlerin Rabbi Allah'adır. Allah efendimiz Muhammed'e, onun ailesine ve tüm ashabına salat ve selam etsin.
Özet (Çeviri)
Abstract Thesis title: 'Al-Kafeel bi ma'aany At-Tanzeel' written by Al-Qadhi Emaduddeen al-Kindi from commentary of the beginning of surah Al-Mumtahina to the end of surah As-Saff. Thesis components: The thesis consists of an introduction, two sections, conclusion and indices as follows. Introduction: Includes the academic value of the theme, reasons for its selection, literature review, research proposal and methodology. Section 1: The study which includes three chapters as follows: Chapter 1: Brief study of the book“Al-Kas-shaf”by az-Zamakhshari, inclusive of his biography, an introduction of his book on Qur'anic exegesis and commentaries on his book. Chapter 2: A brief biography of the author consisting of his name, lineage, birth, upbringing, academic life, books, teachers, students, theological belief, jurisprudential school of thought, academic status, and commendation of scholars for him followed by a brief study of the era of the author in terms of political, social, and academic situation. Chapter 3: A brief study of the book in terms of verifying its title, authentication of its ascription to the author, explaining its theme, sources, author's methodology, academic value, and description of the handwritten manuscripts used in the research and samples of these manuscripts. Section 2: Research of the text from commentary of verse (1) of surah Al-Mumtahina to the end of surah As-Saff. The thesis was concluded with a conclusion and scientific indices. All praise belongs to Allah, Lord, and Cherisher of the worlds. May peace and blessings of Allah be upon our Prophet Muhammad, his family, and companions in entirety