The frictional impact of two link chain with a flat
İki linkli bir zincirin düzlemle sürtünmeli etkisi
- Tez No: 917738
- Danışmanlar: PROF. DR. DAN MARGHITU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Auburn University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mekanik etki, robotik, çok gövdeli sistemler, uzay aracı araçları, kara araçları vb. gibi mekanik sistemlerde önemli bir olgudur. Bu olgu iki veya daha fazla gövdenin çarpışmasıyla oluşan karmaşık bir olgudur. Etki üzerine yapılan çalışmalar, çarpışma sırasında oluşan tepki kuvvetlerine ve nesnelerin dinamik tepkisine odaklanır. Çarpışma çok küçük bir periyotta gerçekleşir ve büyük kuvvetler üretilir. Bu çalışmada, düz bir zincire sahip iki bağlantılı kinematik zincirin etkisi incelenmiştir. Zincirdeki bağlantılar bir döner mafsalla bağlanmıştır ve zincirin hareketi düzlemseldir. Zincirin yalnızca ilk halkası çarpmaktadır ve ikinci bağlantının uç noktası serbestçe hareket edebilmektedir. İlk olarak, Jackson Green modelini ve düzgün bir Coulomb sürtünme katsayısını kullanan bilgisayar simülasyonları yürütülmüştür. Simülasyon sonuçları deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Kinematik zincirin hareketi, 6.000 fps hızında yüksek hızlı bir kamera ile kaydedilmiştir. Oluşturulan videolar bir görüntü işleme algoritması ile analiz edilmiştir. Her bir bağlantının darbe öncesi ve darbe sonrası hızları videodan hesaplanmıştır. Kinematik zincirin etkisini daha iyi anlamak için her bir bağlantının kinetik enerjileri ve zincirin toplam kinetik enerjisi analiz edilmektedir. Deneysel sonuçlar ve bilgisayar simülasyonları, ilk bağlantının ilk darbe yönelimi ile ikinci bağlantının kinetik enerjisi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. İkinci bağlantının kinetik enerjisi, bazı darbe yapılandırmaları için darbeden sonra artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mechanical impact is an important phenomena in mechanical systems such as robotics, multibody systems, spacecraft vehicles, ground vehicles, etc. It is a complex phenomenon that occurs when two or more bodies collide. The studies on the impact focus on reaction forces created during the collision and the dynamic response of the objects. Impact happens in such a small period and large forces are generated. In this study, the impact of two link kinematic chain with a flat is studied. The links in the chain are connected with a revolute joint and the motion of the chain is planar. Only the first link of the chain is impacting and the end point of the second link is free to move. First, computer simulations using the Jackson Green model and a smooth coulomb friction coefficient are conducted. Simulation results are compared with the experimental data. The motion of the kinematic chain has been recorded with a high speed camera at 6,000 fps. Generated videos have been analyzed with an image processing algorithm. Pre-impact and post-impact velocities of each link are calculated from the video. To gather better understanding of impact of the kinematic chain, the kinetic energies of each link and total kinetic energy of the chain is analyzed. Experimental results, and computer simulations showed a connection between the first link initial impact orientation, and the second link kinetic energy. The kinetic energy of the second link increases after the impact for some impact configurations.