Coopetitive value co-creation along supply chains for achieving resilience: Insight from the automotive industry
Dayanıklılığa ulaşmak için tedarik zincirleri boyunca işbirlikçi rekabete dayalı ortak değer yaratma: Otomotiv endüstrisinden içgörü
- Tez No: 917740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Son yıllarda küresel manzara, doğal afetlerden jeopolitik gerilimlere kadar çeşitli sektörlerdeki tedarik zincirlerinin istikrarını ve işlerliğini önemli ölçüde etkileyen benzeri görülmemiş aksaklıklara tanık oldu. Literatürde, işbirliği ve rekabetin eş zamanlı olarak sürdürülmesi anlamına gelen işbirlikçi rekabet kavramı, tedarik zincirlerinin dayanıklılığını artırmaya yönelik potansiyel bir strateji olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, özellikle otomotiv sektöründe, işbirliğine dayalı değer yaratmanın Tedarik Zinciri Dayanıklılığı üzerindeki sonuçlarına ilişkin önceden araştırma yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Araştırma, hem işbirliği hem de rekabet unsurlarını birleştiren işbirlikçi rekabete odaklanarak, tedarik zinciri aktörleri arasındaki işbirlikçi ve rekabetçi etkileşimlerin ortak değer yaratılmasına nasıl katkıda bulunduğunu ve bunun sonucunda genel tedarik zincirinin dayanıklılığını nasıl desteklediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, eyleme geçirilebilir bilgiler toplamak için otomotiv endüstrisinden uzmanlarla yapılan Yarı Yapılandırılmış Mülakatlardan yararlanan nitel bir içerik analiz metodu kullanılmaktadır. Temel hedefler arasında işbirlikçi etkileşimlerden kaynaklanan uygulamaların, zorlukların ve kritik faktörlerin belirlenmesinin yanı sıra bunların Tedarik Zinciri Dayanıklılığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu araştırmanın bulguları, hem literatüre hem de endüstriye önemli ölçüde katkıda bulunarak, işbirlikçi rekabete dayalı ortak değer yaratmanın henüz keşfedilmemiş boyutlarına ve bunun otomotiv sektöründe Tedarik Zinciri Dayanıklılığı üzerindeki etkisine dair değerli bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the global landscape has witnessed unprecedented disruptions, ranging from natural disasters to geopolitical tensions, significantly impacting the stability and operability of supply chains across various industries. In the literature, the notion of coopetition, the simultaneous pursuit of cooperation and competition, has emerged as a potential strategy for enhancing the resilience of supply chains. The study is motivated by the lack of empirical evidence on the consequences of coopetitive value co-creation on Supply Chain Resilience, specifically within the automotive sector. By focusing on coopetition, which integrates elements of both cooperation and competition, the research seeks to uncover how collaborative and competitive interactions among supply chain actors contribute to the co-creation of value and, subsequently, bolster the resilience of the overall supply chain. The research employs a qualitative content analysis method, utilizing Semi-Structured Interviews with experts from the automotive industry to gather actionable insights. Key objectives include identifying practices, challenges, and critical factors arising from coopetitive interactions, as well as assessing their implications on Supply Chain Resilience. The findings of this research will contribute significantly to both literature and industry, offering valuable insights into yet unexplored dimensions of coopetitive value co-creation and its impact on Supply Chain Resilience in the automotive sector.