William Hogarth gravürlerinden Igor Stravınsky'nin operasına Rake's progress'in modern sanatlar bağlamında incelenmesi
An analysis of the Rake's progress from William Hogarth's engravings to Igor Stravinsky's opera within the context of modern arts
- Tez No: 982002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT GÖRKEM AYTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, William Hogarth'ın A Rake's Progress adlı gravür serisi ile Igor Stravinsky'nin aynı başlığı taşıyan operası arasındaki sanatsal ve tematik ilişkileri, modern sanatların temel ilkeleri doğrultusunda, disiplinler arası bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Farklı yüzyıllarda ve farklı sanat disiplinlerinde üretilmiş olmalarına rağmen, söz konusu iki eser; bireyin ahlaksal dönüşümü, toplumsal yozlaşma ve özgürlük yanılsaması gibi evrensel temaları merkeze almaları bakımından ortak bir anlatı düzlemi sunmaktadır. Hogarth, 18. yy İngilteresi'nin toplumsal yapısına ve sınıf ilişkilerine yönelik eleştirilerini görsel anlatım diliyle ortaya koyarken Stravinsky, aynı temaları 20. yy modernizminin estetik ve entellektüel kodları çerçevesinde, müzikal olarak inşa etmiş ve bunu geleneksel bir müzik anlayışını biçimsel açıdan yeniden ele alarak dönüştürmüştür. Bu çerçevede çalışma, iki yapıtın ortak problem alanlarını ve temsil stratejilerini birlikte düşünmeye imkan tanımaktadır. Bu tez kapsamında, her iki sanatçının eserleri biçimsel yapıları, anlatısal dilleri, estetik anlayışları ve sanatsal yaklaşımları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ele alınan eserler, modern sanatların temel ilkeleri doğrultusunda; geleneksel biçimlerin reddi, klasik estetik normların bozulması, içsel çatışmaların simgesel olarak ifade edilmesi, sanat yoluyla toplumsal bir eleştirel tutumun belirlenmesi ve disiplinlerarası sanatsal bakış açılarının geliştirilmesi gibi temel ilkeler çerçevesinde ve modern sanatlar bağlamında karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Böylece, sanatın estetik alanını aşan, eleştirel ve ahlaki normlarla çerçevelenmiş bir anlayış olarak yönelimi ifade edilmek istenmiştir. Analiz, görsel çözümleme ile müzikolojik okumanın kesiştiği bir yöntembilim zeminine dayanmakta; tematik karşılaştırma, biçimsel anoloji ve tarihsel bağlamlaştırma ilkeleri eşzamanlı işletilmektedir.Böylece, sanatın çerçevelenen eleştirel bir yönelim görünür kılınmaktadır. Bu sentez nihayetinde sanatın insan algısını biçimlendirmeye, kültürel yansımayı ilhamla beslemeye ve geçmiş ile şimdi arasındaki diyaloğu sürdürmeye nasıl devam ettiğini ortaya koymaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular, sanatın hem zamansal hem de disipliner sınırlarının ötesindeki iletişimsel gücünü ortaya koymuştur. Hogarth'ın gravürlerinin görsel anlatı dili ile Stravinsky'nin müziğinin yapısı, modern sanatlar bağlamında kurulabilecek sanatlararası bir ilişkinin olanağını ifade etmiştir. Bu bağlamda çalışma, modern sanatlara ait üretimlerin katmanlı doğasını ortaya koymakla kalmamakta, bununla birlikte sanatın, birey ile toplum arasındaki bağı eleştirel biçimde sorgulamaya olanak sağlayan dönüştürücü potansiyelini de vurgulamaktadır.Sonuç olarak, sunulan karkılaştırmalı çerçeve alan yazına bir katkı sağlamayı amaçlamakta ve gelecekteki disiplinlerarası araştırmalar için verimli bir zemin önermektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the artistic and thematic relationships between William Hogarth's engraving series A Rake's Progress and Igor Stravinsky's opera of the same title from an interdisciplinary perspective, within the framework of the fundamental principles of modern arts. Although produced in different centuries and within different artistic disciplines, these two works present a common narrative plane in their focus on universal themes such as the moral transformation of the individual, social corruption, and the illusion of freedom. While Hogarth conveys his criticism of the social structure and class relations of eighteenth-century England through a visual narrative language, Stravinsky constructs the same themes musically within the aesthetic and intellectual codes of twentieth-century modernism, transforming the traditional musical approach by reinterpreting it from a formal perspective. In this context, the study allows for a joint consideration of the common problem areas and representational strategies of the two works. Within the scope of this thesis, the works of both artists are comparatively analyzed in terms of their formal structures, narrative languages, aesthetic approaches, and artistic perspectives. The works under consideration are evaluated within the context of modern arts according to fundamental principles such as the rejection of traditional forms, the deformation of classical aesthetic norms, the symbolic expression of internal conflicts, the establishment of a critical social stance through art, and the development of interdisciplinary artistic perspectives. The analysis is based on a methodological framework where visual analysis intersects with musicological interpretation, simultaneously employing thematic comparison, formal analogy, and historical contextualization. In this way, an approach that transcends the aesthetic domain of art and is framed by moral norms is rendered visible.This synthesis ultimately reveals how art continues to shape human perception, inspire cultural reflection, and sustain the dialogue between past and present. The findings of the study reveal the communicative power of art beyond temporal and disciplinary boundaries. The visual narrative language of Hogarth's engravings and the structure of Stravinsky's music demonstrate the possibility of establishing an inter artistic relationship within the context of Modern Arts. In this regard, the study not only displays the layered nature of modern arts productions but also emphasizes the transformative potential of art in critically questioning the relationship between the individual and society. Furthermore, the bridges established between different historical periods expand the capacity for intercultural dialogue and offer the audience a multi-layered reading experience. As a result, the proposed comparative framework aims to contribute to the literature and provide a productive basis for future interdisciplinary research. x