Investigating the beliefs of EFL students in Türkiye towards oral corrective feedback
Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sözlü düzeltici geri bildirim inançlarının incelenmesi
- Tez No: 917768
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNAN KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Öğrenci inançlarını anlamak, dil öğrenme sürecinde sözlü düzeltici geribildirimlerin etkili şekilde gerçekleştirilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, öğrenci inançlarını ve bu inançlara etki eden temel faktörleri incelemek gerekmektedir. Son yıllarda inançlarla ilgili araştırmalar literatürde artış göstermiş olsa da araştırma odağı olarak öğrencilerin düzeltici geri bildirim inançları yeterince temsil edilememiştir. Bunun yanında, bu inançlarda cinsiyet ve öğrenim deneyiminin etkisi önemli bir boşluk olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca, bu konuda Türkiye'de yapılan araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışma Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sözlü düzeltici geri bildirim inançlarını ve bu inançların cinsiyet ve öğrenim deneyimi ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Veriler, 3 farklı üniversitede İngilizce hazırlık sınıfına devam eden 170 öğrenciden sözlü düzeltici geri bildirimin çeşitli yönlerini ele alan 40 maddelik bir anket ile toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin genel olarak sözlü düzeltici geri bildirime oldukça pozitif yaklaştıklarını ortaya koymuştur. Öğrenciler doğruluk odaklı aktivitelerde anında, akıcılık odaklı aktivitelerde gecikmiş ise sözlü düzeltici geri bildirim almayı tercih etmiştir. Sözlü düzeltici geri bildirim çeşidi olarak girdi sağlayıcı geri bildirimi çıktı oluşturucu geri bildirimden daha fazla tercih etmişlerdir. Düzeltmelerin tekrar edilerek öğrenime kazandırılması konusunda olumlu fikirlerini belirtmişlerdir. Hata türü veya ciddiyeti fark etmeksizin sözlü geri bildirim almaya olumlu yaklaşmışlardır. Dil ötesi sinyallerin yararlılığı hakkında olumlu bir tutum sergilemişlerdir. Bununla birlikte, öğrenciler, akranlarından sözlü düzeltici geri bildirim alma konusunda olumsuz bakış açısına sahiptir. Cinsiyet açısından farklılıklara bakıldığında, kadınlar genel olarak sözlü düzeltici geri bildirime daha olumlu yaklaşmış ve girdi sağlayıcı geri bildirimi erkeklerden daha fazla tercih etmiştir. Ancak, öğrenim deneyimi açısından öğrencilerin inançları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu bulgular, bağlama özgü öğrenci inançları araştırmalarının ve sözlü düzeltici geri bildirimde bireysel faktörlerin etkisinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding learner beliefs is detrimental to ensuring that corrections effectively contribute to students' language learning process. Therefore it is necessary to investigate learner beliefs and the underlying factors that shape them. Although the literature has seen a growth in beliefs research, learners as the center of research in oral corrective feedback beliefs are still underrepresented. In addition, relatively little research has been done in the Turkish context. Moreover, the influence of gender and learning experience presents a gap that needs to be filled. This study aimed to investigate English as a foreign language students' oral corrective feedback beliefs and the influence of gender and learning experience in Türkiye. A 40-item questionnaire that dealt with various aspects of oral corrective feedback was administered to 170 English as a foreign language students enrolled in preparatory classes at three universities. The results revealed that students highly appreciate oral corrective feedback. In terms of timing, they preferred immediate oral corrective feedback for accuracy-based tasks, while delayed feedback was favored for fluency-based tasks. For the type of oral corrective feedback, students expressed a greater preference for input-providing over output-promoting types. They found repetition that leads to uptake to be effective. Students preferred to have their errors corrected independent of the seriousness of the errors. They also expressed a positive attitude regarding paralinguistic oral corrective feedback. However, receiving oral corrective feedback from their peers was perceived negatively. In terms of gender influence, females were more positive towards oral corrective feedback overall and preferred input-providing feedback more than males. However, no significant differences were found among learners' beliefs in terms of learning experience. These findings highlight the importance of context-specific learner beliefs research and the influence of individual factors on the beliefs of oral corrective feedback.