Transferring EU higher education programs: The role of international office professionals in third countries
AB yükseöğretim programlarının transferi: Üçüncü ülkelerdeki uluslararası ofis profesyonellerinin rolü
- Tez No: 917793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Avrupa Birliği (AB), yükseköğretim alanında doğrudan yetkiye sahip olmamasına rağmen, Bologna Süreci ve Erasmus Programı gibi girişimlerle bu alanda önemli bir aktör haline gelmiştir ve etkisini Üye Devletlerin ötesine taşımıştır. Bu çalışma, AB yükseköğretim programlarının Bosna-Hersek, Kazakistan ve Çin deki yükseköğretim kurumlarında çalışan Uluslararası Ofis Profesyonelleri tarafından algılanışı, yorumlanışı ve uygulanışını incelemektedir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, bu ülkelerdeki 13 kurumun Uluslararası Ofis Profesyonelleri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Bu çalışma, program adaptasyonunu etkileyen mekanizmaları ve aracı faktörleri inceleyerek politika transferi ve aşağıdan yukarıya Avrupalılaşma perspektifini birleştiren ikili bir teorik çerçeve uygulamaktadır. Bulgular, AB girişimlerinin AB üyesi olmayan ülkelerde uygulanmasındaki karmaşıklıkları vurgulayarak, kurumsal filtrelerin, yerel bağlamların, uluslararasılaşma stratejilerinin ve her ülkenin AB ile ilişkilerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU), despite lacking direct competence in higher education, has become a significant actor in the field through initiatives like the Bologna Process and Erasmus Program, extending its influence beyond Member States. This study explores the perception, interpretation, and implementation of EU higher education programs by International Office Professionals (IOPs) working in Bosnia and Herzegovina, Republic of Kazakhstan, and Peoples Republic of China. Using qualitative methods, data were collected via semi-structured interviews with IOPs from 13 institutions in these countries. This study applies a dual theoretical framework combining policy transfer and a bottom up Europeanization perspective by examining the mechanisms and mediating factors influencing program adaptation. The findings highlight the complexities of implementing EU initiatives in non EU countries, emphasizing the roles of institutional filters, domestic contexts, internationalization strategies, and each countrys relationship with the EU.