A comparative analysis of AI-tools and English teachers in writing assessment
İngilizce yazılı metinlerin yapay zekâ ve İngilizce öğretmenleri tarafından değerlendirilmesinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 917794
  2. Yazar: BERKAY İSMAİL NACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, yazma görevlerinin yapay zekâ teknolojileri ile İngilizce öğretmenleri tarafından değerlendirilmesini karşılaştırmaya odaklanmaktadır. Gelişen teknolojinin eğitimin tüm alanlarındaki artan rolü ve yapay zekâ araçlarının kullanımındaki son artış, bu çalışmanın temel motivasyon kaynakları olmuştur. Araştırma, yapay zekâ tarafından yapılan değerlendirmeler ile İngilizce öğretmenleri tarafından yapılan değerlendirmeler arasındaki benzerlik ve farklılıkları ayrıntılı bir şekilde incelemeyi ve bu sonuçların olası nedenlerine dair içgörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak bu araştırma, ChatGPT, BingAI, ve Gemini isimli yapay zekâ tabanlı geliştirilmiş modellerin de değerlendirme ve geribildirimleri arasındaki farkları da incelemiştir. Çalışma, verilerin niceliksel yönü olarak puanlamayı ve niteliksel yönü olarak geri bildirimi ele alan karma yöntem araştırma tasarımını kullanmaktadır. Veri toplama sürecinde, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden on birinci sınıf öğretmen adayı, anlatı (narrative), açıklayıcı (expository) ve tartışmacı (argumentative) olmak üzere üç farklı türde deneme yazıları yazmaya davet edilmiştir. Bu denemeler, beş adet İngilizce öğretmeni ve ChatGPT, BingAI ve Gemini olmak üzere üç yapay zekâ aracı tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme süreci, TOEFL IBT Yazma değerlendirme rubriği kullanılarak gerçekleştirilmiş ve dört ana kriter dikkate alınmıştır: Göreve Yanıt (Task Response), Organizasyon (Organization), Tutarlılık (Coherence) ve Dil Kullanımı (Language Use). Bu dört kriterin yanı sıra, daha ayrıntılı ve kapsamlı bir puanlama ve geri bildirim elde edebilmek için“Genel”(Overall) kısmı da başka bir kriter olarak eklenmiştir. Sonuçlar karşılaştırmalı bir analizle incelenmiş ve altta yatan nedenler belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, yapay zekâ tabanlı sohbet botlarının puanlama ve kaliteli geri bildirim verme açısından öğretmenlerle eşit performans sergilediğini, ancak bazı belirgin farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu araştırmanın bulguları, yapay zeka teknolojilerinin avantajları ve sınırlamaları hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, bu teknolojilerin eğitim programlarına nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğine dair anlamlı bir bakış açısı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on comparing the evaluation of writing tasks by artificial intelligence technologies and English language teachers. The increasing role of advancing technology in all areas of education and the recent surge in the use of AI tools have been the primary motivations for this study. The research aims to thoroughly examine the similarities and differences between the evaluations conducted by AI and those by English language teachers, providing insights into the possible reasons behind these outcomes. Additionally, this research also examined the differences between the AI enhanced chatbots that are ChatGPT, BingAI, and Gemini, in terms of grading and giving feedback. The study uses a mixed-method research design considering grading as quantitative and feedback as qualitative aspect of the data. During the data collection process, ten first-year teacher candidates from Bolu Abant Izzet Baysal University were asked to write three different types of essays which are narrative essays, expository essays, and argumentative essays. These essays were then evaluated by five English language teachers and three AI tools that are ChatGPT, BingAI, and Gemini. This process of evaluation will be conducted using TOEFL IBT Writing evaluation rubric considering four main criteria which are Task Response, Organization, Coherence, and Language Use. In addition to the four criteria, to get more elaborate and comprehensive grading and feedback“Overall”part will be added as another criterion. A comparative analysis of the results was conducted, and the underlying causes are identified. The results indicate that in terms of grading and giving quality feedback, chatbots performed on-par with teachers despite some noticeable differences. The findings of this research offer valuable insights into the advantages and limitations of AI technologies. Furthermore, it will provide a meaningful perspective on how these technologies can be effectively integrated into educational programs.