Exploring pre-service EFL teachers' competencies in differentiated instruction: A case study in practicum
Yabancı dil öğretmen adaylarının farklılaştırılmış öğretim yeterliklerinin araştırılması: Öğretmenlik uygulaması üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 917797
  2. Yazar: CANSU ÖĞRÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL RAKICIOĞLU SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki 65 İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten (EFL) öğretmen adayının Farklılaştırılmış Öğretim (DI) uygulamasına yönelik yeterliklerini ve algılarını, Uygulama 1 dersleri kapsamında incelemektedir. Karma yöntem yaklaşımı kullanılarak, nicel veriler DI Anketi aracılığıyla toplanırken, nitel veriler yansıtıcı günlükler ve yarı yapılandırılmış mülakatlardan elde edilmiştir. Bulgular, kültürel geçmişler, dil yeterlilikleri ve kapsayıcı eğitimle ilgili çeşitli öğrenci ihtiyaçlarına yönelik yeterlik seviyelerinin farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öğretmenler, farklılaştırılmış ders planlama, materyal tasarımı ve teknoloji kullanımı gibi uyarlayıcı stratejiler sergilemiş olsa da, sınıf çeşitliliğini dengeleme, materyal temini ve zaman kısıtlamaları gibi zorluklar devam etmiştir. Çalışma, teorik bilgi ile pratik uygulama arasındaki boşlukları kapatmak için daha hedefe yönelik mesleki gelişim ve kapsamlı DI eğitimi ihtiyacının altını çizmektedir. Veri üçlemesi yoluyla, çalışma, öğretmen adaylarının farklılaştırılmış öğretimin karmaşıklıklarıyla nasıl başa çıktıklarına dair içgörüler sunarken, öğretim becerilerini geliştirmek için daha fazla destek sağlanmasını önermektedir
Özet (Çeviri)
This study explores the competencies and perceptions of 65 pre-service EFL teachers regarding the implementation of differentiated instruction (DI) during their Practicum 1 course at Bolu Abant İzzet Baysal University. Utilizing a mixed-methods approach, quantitative data was collected through a DI Questionnaire, while qualitative data emerged from reflective journal entries and semi-structured interviews. Findings reveal varied levels of competency in addressing diverse student needs, including those related to cultural backgrounds, language abilities, and inclusive education. Teachers demonstrated adaptive strategies like differentiated lesson planning, materials design, and the use of technology, though challenges in balancing classroom diversity, material availability, and time constraints persisted. The study emphasizes the need for more targeted professional development and comprehensive DI training to bridge gaps between theoretical knowledge and practical application. Through data triangulation, the study provides insights into how pre-service teachers navigate the complexities of DI, while recommending enhanced support for improving their instructional capabilities in diverse classroom settings.