Exploring the intercultural identity of pre-service EFL teachers during their study-abroad experiences: A multiple case study
İngilizce öğretmeni adaylarının yurtdışında-eğitim deneyimlerindeki kültürlerarası kimliğin keşfedilmesi: Bir çoklu durum çalışması
- Tez No: 954871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin yurtdışı deneyimleri aracılığıyla nasıl kültürlerarası kimlik geliştirdiğini araştırmaktadır. Vygotsky'nin Sosyal İnşacılık kuramına dayanan araştırma, kimliğin oluşumunda kültürel etkileşim, iletişim ve yansıtmanın rolünü incelemektedir. Yang (2017) ve Byram'ın (1997) kültürlerarası yeterlik modellerinden yararlanılarak yürütülen bu çalışma, Erasmus+ programına katılan dört Türk hizmet öncesi İngilizce öğretmeniyle gerçekleştirilen nitel bir çoklu durum çalışmasıdır. Veriler, görüşmeler, yansıtıcı günlükler ve kritik olay raporları yoluyla toplanmış ve tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular, kimlik gelişiminde kişilerarası etkileşimlerin, dil kullanımının ve kültürel uyumun önemli olduğunu göstermektedir. Katılımcılar dil engelleri ve kültürel uyumsuzluk gibi zorluklarla karşılaşmış olsalar da, bu deneyimler onların dayanıklılık ve kültürlerarası farkındalık kazanmalarını sağlamıştır. Çalışma, kişisel gelişimin program yapısı, yeni deneyimlere açıklık ve önceki kültürlerarası deneyimler gibi faktörlere bağlı olarak değiştiğini ortaya koymaktadır. Genel olarak, bulgular yurtdışı deneyimlerinin kültürlerarası yeterliği artırdığını ve kültürel açıdan duyarlı öğretmen kimliklerinin gelişimine katkı sağladığını göstermektedir. Çalışma, öğretmen eğitim programlarında yapılandırılmış kültürlerarası eğitim, yansıtıcı uygulamalar ve kurumsal destek gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how pre-service EFL teachers develop intercultural identity through study-abroad experiences. Grounded in Vygotsky's Social Constructionism, it examines the role of cultural immersion, communication, and reflection in shaping identity. Using Yang's (2017) and Byram's (1997) intercultural competence models, the study adopts a qualitative multiple case study approach with four Turkish pre-service EFL teachers who participated in Erasmus+ programs. Data were collected through interviews, reflective journals, and critical incident reports, and analyzed thematically. Findings show that interpersonal interactions, language use, and cultural adaptation are key in identity development. While participants faced challenges such as language barriers and cultural dissonance, these difficulties fostered resilience and intercultural awareness. The study highlights how personal growth varies depending on factors like program structure, openness to new experiences, and prior intercultural exposure. Overall, the findings suggest that study-abroad not only enhances intercultural competence but also supports the development of culturally responsive teacher identities. The study calls for structured intercultural training, reflective practices, and institutional support in teacher education programs.