The impact of the European Union on education policy in Türkiye through projects
Avrupa Birliği'nin projeler aracılığıyla Türkiye'de eğitim politikasına etkisi
  1. Tez No: 917803
  2. Yazar: MELTEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, AB eğitim stratejilerinin zaman içinde nasıl değiştiğini ve Türk eğitim politikasını nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışma, AB girişimleri ve programlarının niteliksel analizi yoluyla AB eğitim işbirliğini ve işbirliğini incelemektedir. Araştırma AB eğitim politikalarının dinamik doğasını göstermektedir. Bulgular, eğitimle ilgili zorlukların üstesinden gelmek için hedeflenen proje ve programlara olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu çalışma, özellikle Türkiye'nin AB entegrasyonu bağlamında, hızla değişen küresel manzarayı karşılamak için AB'nin eğitim stratejilerinin nasıl değiştiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how EU education strategies have changed over time and how they have affected Turkish education policy. The study examines EU education cooperation and collaboration through a qualitative analysis of EU initiatives and programs. The study demonstrates the dynamic nature of EU education policies. The findings highlight the need for targeted projects and programs to overcome educational challenges. This study helps us understand how the EU's education strategies have changed to meet the rapidly changing global landscape, especially in the context of Türkiye's EU integration.