Exploring the influence of eWOM on destination attributes, coolness, image, trust and visit intentions: A case study of Golf tourism in Antalya
EWOM'un destinasyon özellikleri, çekiciliği, imaj, güven ve ziyaret sebebi üzerindeki etkisinin araştırılması: Antalya'daki golf turizmine ilişkin bir tez çalışması
- Tez No: 917802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Antalya'daki golf turizmi bağlamında eWOM'un destinasyon özellikleri, çekiciliği, imaj, güven ve ziyaret nedeni üzerine etkilerini keşfetmeyi amaçlar. Ülkemizde spor turizmi ve özellikle golf turizmi önemli bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, Antalya'da Belek bölgesinin en büyük otellerinden biri olan ve iki golf sahası (National ve Carya) bulunan Regnum Carya Otel'e gelen 205 golfcü veri toplamak için kullanılmıştır. Veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları eWOM ve Destinasyon özellikleri, Destinasyon çekiciliği, Destinasyon imajı ve Destinasyona güvenle aralarındaki direkt ve pozitif ilişkileri göstermiştir. Dahası Destinasyon çekiciliği ve ziyaret sebebi arasında pozitif ve önemli bir ilişki olduğunu ancak ziyaret sebebinin güven, destinasyon özellikleri ve imaj ile negatif bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu sayede, sonuçlar Golf turizmi ile ilgili destinasyon yöneticilerine eWOM'un dinamikleri ve faydaları hakkında bilgi verdi. Teori ve uygulamalara yönelik çıkarımlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore the influence of eWOM on Destination Attributes, Coolness, Image, Trust and Visit intention in case of Golf tourism in Antalya. Sports tourism and especially golf tourism emerge as an important area in our country. Convenience sampling was used to obtain data from 205 golf player who came to Regnum Carya hotel which is one of the biggest hotel in Belek, Antalya with two golf courses (Carya and National golf club). The data was analyzed using the Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) approach. The study findings show that there are direct and positive relationship between eWOM and Destination Attributes, Destination Coolness, Destination Image and Destination Trust. Furthermore, it was shown that there is positive and significant relationship between Destination Coolness and Visit Intention but there are negative relationship between Destination Trust, Destination Attributes, Destination Image with Visit intention. In this way, the findings informed destination managers interested in Golf Tourism about the dynamics and benefits of eWOM. Implications for theory and practices are prescribed.