'A little bit freedom': Digital activism in Iran in the last decade
'Biraz özgürlük': Son on yılda İran'da dijital aktivizm
  1. Tez No: 917821
  2. Yazar: NUR HİLAL ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DR. TUĞÇE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, İran'da kadınların son on yılda dijital aktivizm deneyimlerini incelemektedir. Son on yılda kadınların dijital aktivizmi deneyimleri sırasındaki kazandıkları dayanıklılık ve temel hakların kazanılması konusundaki güçlenmesini anlamaya çalışmaktadır. Dijital aktivizm, toplumsal hareket bağlarımda ve kolektif eylemle çerçeveler. Bu bağlamda, toplumsal hareketler, feminizm hareketleri, sosyal medya, Beyaz Çarşamba ve Kadın, Hayat, Özgürlük, kolektif eylem teorisi, sosyal medyanın mobilize olmaya katkısı son on yılda kadınların deneyimlediği dijital aktivist hareketlerinin ifade edilmesine ve çalışılmasında önemli olan argümanlardandır. İranlı kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmelerle birlikte kadınların dijital aktivizm ile ilgili deneyimleri, hikayeleri ve mücadeleleri anlaşılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda aktivist hareketlerin nedenleri, istedikleri, pozitif ve negatif olmak üzere sonuçları, yaşadıkları zorluklar çalışmanın içeriğinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines women's experiences of digital activism in Iran over the last decade. The study seeks to understand the resilience and empowerment of women under pressure with their rights and freedoms in experiencing digital activism in the last decade. Digital activism relies on social movement networks and collective action with certain motivations and conditions. In this context, social movements, feminism movements, social media, White Wednesday and Women, Life, Freedom, collective action theory, and the social media-based mobilization are main contributions in expressing and studying the digital activist movements experienced by women. Through in-depth interviews with Iranian women, it is aimed to understand women's experiences, stories, narratives and challenges regarding digital activism. For this purpose, the engagement in activism, demands, positive and negative outcomes, and the difficulties that women experience are included in the content of the study.