Acil servise apandisit şüphesi ile başvuran yetişkin hastalarda MASS, RIPASA, AIR ve AAS skorlarının tanısal değerliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic values of MASS, RIPASA, AIR and AAS scores in adult patients who apply to the emergency department with suspicion of apendicitis
  1. Tez No: 917831
  2. Yazar: MUAMMER OĞUZ KANDABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Akut apandisit (AA), özellikle genç hastalarda akut batının en yaygın nedenlerindendir. AA'nın tanısı, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguların birlikte değerlendirilmesini gerektirir. Bu amaçla klinik skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada MASS, RIPASA skoru, AIR skoru ve AAS olmak üzere dört farklı skorlama sisteminin akut apandisit tanısındaki etkinlikleri karşılaştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 5 Eylül ile 1 Kasım 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp kliniğinde gerçekleştirilen tek merkezli, prospektif gözlemsel bir kohort çalışmasıdır. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri sağ alt karın ağrısı ile başvuran hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar sonuçları, eğer yapıldıysa görüntüleme bulguları incelenerek klinik olasılık testlerinden aldıkları puanları hesaplandı. Ameliyat edilen hastaların intraoperatif bulguları ve/veya histopatoloji sonuçları, ameliyat edilmeyen alternatif/belirsiz tanısı olan hastaların ise 30 günlük takip sonundaki apandisit gelişme durumları değerlendirilerek son tanıları belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 238 hastanın 128'i AA dışı grupta, 110'u AA grubunda yer aldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute appendicitis (AA) is one of the most common causes of acute abdomen, especially in young patients. The diagnosis of AA requires the evaluation of clinical, laboratory and radiological findings together. For this purpose, clinical scoring systems have been developed. This study aimed to compare the effectiveness of four different scoring systems, namely MASS, RIPASA score, AIR score and AAS, in the diagnosis of acute appendicitis. Material and Method: This study is a single-center, prospective observational cohort study conducted between September 5 and November 1, 2024 at the Ankara Bilkent City Hospital Emergency Medicine Clinic. Patients aged 18 years and older who presented with right lower abdominal pain were included in the study. The demographic characteristics, clinical findings, laboratory results, and imaging findings, if performed, of the patients were examined and their scores from clinical probability tests were calculated. Intraoperative findings and/or histopathology results of patients who underwent surgery, and appendicitis development status of patients with alternative/uncertain diagnoses who did not undergo surgery were evaluated at the end of the 30-day follow-up, and their final diagnoses were determined. Results: Of the 238 patients included in the study, 128 were in the non-AA group and 110 were in the AA group.