Examining the role of military expenditure on economic growth and environment in five East African countries: A Quantile-on-Quantile Granger Causality analysis
Beş Doğu Afrika ülkesinde askeri harcamaların ekonomik büyüme ve çevre üzerindeki rolünü incelemek: Kuvantil-üzerine-Kuvantil Granger nedensellik analizi
  1. Tez No: 917832
  2. Yazar: ANTHONY LADİS KOMBA
  3. Danışmanlar: ASSISTANT PROFESSOR DR. OJONUGWA USMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Tanzanya, Kenya, Uganda, Ruanda ve Burundi'de militarizasyon, ekonomik büyüme ve çevre arasındaki nedensel ilişkiyi ampirik olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Veriler, 1990Q1'den 2022Q4'e kadar bu beş Doğu Afrika ülkesi için Dünya Kalkınma Göstergeleri ve Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nden toplanmıştır. Militarizasyonun ekonomik büyüme ve çevre üzerindeki tahmin edici içeriğini incelemek için ana yaklaşım olarak yeni bir Kuantilden Kuantile Granger nedenselliği kullanılmıştır. Ayrıca, geleneksel Granger Nedenselliği de uygulanmıştır. Geleneksel Granger nedenselliğinin, militarizasyonun büyüme ve çevre üzerinde herhangi bir nedensel etkiyi belirleyemediği gözlemlenmiştir. Ancak, Kuantilden Kuantile Granger nedenselliği, militarizasyonun tahmin edici içeriğinin, militarizasyonun alt ve üst kuantillerinden büyüme ve çevrenin alt ve üst kuantillerine doğru aktığı tespit edilmiştir. Bu, militarizasyonun yüksek ve düşük askeri harcamalar üzerinde daha güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, hükümetler ve politika yapıcılar, barışı, istikrarı sağlamak ve büyümeyi teşvik etmek için militarizasyon ile diğer hükümet harcamaları arasında bir denge kurmayı önceliklendirme dir. Benzer şekilde, çevre dostu askeri ekipmanlar kullanılarak SDG 13'e uyum sağlanmalı ve çevreye zarar verilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The research aims to empirically analyse the causal relationship between militarization, economic growth and environment in Tanzania, Kenya, Uganda, Rwanda and Burundi. Data is collected for the five East African countries from 1990Q1 to 2022Q4 from World Development Indicators and Stockholm International Peace and Research Institute. A novel Quantile-on Quantile Granger causality is the main approach to investigate the predictive content of militarization for economic growth and the environment. A traditional Granger Causality is also employed. It was observed that traditional Granger causality failed to identify any causal effect of militarization on Granger cause growth and environment in the five countries. However, Quantile-on-Quantile Granger causality found the predictive content of militarization to flow from its lower and upper quantiles to the lower and upper quantiles of growth and environment. This suggests that militarization has a stronger influence on high and low military expenditure. Therefore, governments and policymakers should prioritize to balance between militarization and other government expenses to ensure peace, stability and stimulate growth. Similarly, environment friendly military equipment should be employed to coup with environment and comply with SDG 13.