Otolog periferik kan kök hücre transplantasyonundan sonra febril nötropenide kullanılan farklı ampirik antibiyotik tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of different antimicrobial combinations for febrile neutropenia after autologous peripheral blood stem cell transplantation
- Tez No: 137913
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ARPACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Otolog periferik kan kök hücre transplantasyonu (OPKHT) uygulanan febril nötropenik hastalarda posttransplant dönemde febril nötropenik ataklarda ampirik olarak kullanılan sefepim + isepamisin (Sİ), imipenem + amikasin (İA), sefepim + arnikasın (SA) ve meropenem + amikasin (MA) tedavilerini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu klinik çalışma, Ocak 1998 - Haziran 2003 tarihleri arasında GATA KİT Merkezinde OPKHT uygulanan 145 hastada yapıldı. 4 ayrı kohort çalışma olarak 20 hastaya Sİ, 26 hastaya İA, 3 1 hastaya SA, ve 68 hastaya MA kombinasyonu uygulandı. Oral ateşin bir kez >38,3 °C ölçülmesi veya en az bir saat sür^l%,0 °C seyretmesi nötropenik ateş olarak kabul edildi. İmipenem 500 mg 6 saatte bir, sefepim 2 gr 8 saatte bir, meropenem 1 gr 8 saatte bir, amikasin veya isepamisin 15 mg/kg/gün tekdozda intravenöz olarak uygulandı. Ateşi kontrol edilemeyen hastalarda tedaviye teikoplanin 200 mg veya vankomism I gr 12 saatte bir intravenöz olarak eklendi. Karşılaştırmalar S A ile Sİ, İA ile MA ve SA ile MA grupları arasında yapıldı. Bulgular: Grupların yaş, cinsiyet, solid tümör, hematolojik malignite, hazırlama rejimleri, toplam çekirdekli hücre sayılan, CD 34 (+) hücre sayıları ve OPKHT öncesi febril atak ve antibiyotik kullanım oranlan açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Karşılaştınlan grupların enfeksiyona bağlı mortalite oranlan (SA: %6,5, Sİ: %5, İA: %3,8 ve MA: %5,9), organa özgü ağır klinik enfeksiyon oranlan (SA: %3,2, Sİ: %5, İA: %3,8 ve MA: %2,9) ve pozitif hemokültür oranlan (SA: %32,3, Sİ: %30, İA: %50 ve MA: %42,6) farklı bulunmadı. Gruplann teikoplanin veya vankomisin, flukonazol, amfoterisin B ve antiviral kullanım oranlan arasında da anlamlı bir fark saptanmadı. Aynca gruplann lökosit engraftmanlan, hastanede yatış süreleri, antibiyotikli gün, febril atak sayısı ve ateşli gün sayılan farklı değildi. Sonuç: OPKHT uygulanan hastalarda posttransplant dönemde kullanılan ampirik Sİ, İA, S A ve MA tedavilerinin birbirlerine üstünlüğü bulunmamaktadır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF DIFFERENT ANTIMICROBIAL COMBINATIONS FOR FEBRILE NEUTROPENIA AFTER AUTOLOGOUS PERIPHERAL BLOOD STEM CELL TRANSPLANTATION PURPOSE: Empirical antimicrobial combinations of cefepime plus isepamicin (CI), imipenem plus amikacin (IA), cefepime plus amikacin (CA) and meropenem plus amikacin (MA) in posttransplant neutropenic fever were compared. MATERIALS AND METHODS: Totally 145 patients, who underwent to autologous peripheral blood stem cell transplantation (PBSCT) between January 1998 and June 2003 at our BMT Center, were enrolled in the study. In four separate cohort studies, 20 patients received CI combination (cefepime 2 gr / 8 h, isepamicin 15 mg/kg once daily), 26 patients I A (imipenem 500 mg / 6 h, amikacin 15 mg/kg once daily), 31 patients CA (cefepime 2 gr / 8 h, amikacin 15 mg/kg once daily) and 68 patients MA combination (meropenem 1 gr / 8 h, amikacin 15 mg/kg once daily). Vancomycin 1 gr / 12 h or teicoplanin 200 mg / 12 h were added in patient with uncontrolled fever despite therapy. Neutropenic fever was defined as any temperature elevation over 38,3 °C or duration of fever 38,0 °C for at least one hour. Comparisons were made between CA and CI, IA and MA, CA and MA groups. RESULTS: Between groups there was no statistically significant difference regarding age, gender, number of solid tumors and hematological malignancies, preparative regimens, number of total nucleated cells and CD34+ cells, number of febrile attacks and antimicrobial therapies before autologous PBSCT. Mortality rates due to infections (CA: 6,5 %, CI: 5 %, IA: 3,8 % and MA: 5,9 %), rates of serious organ specific infections (CA: 3,2 %, CI: 5 %, IA: 3,8 % and MA: 2,9 %) and rates of hemoculture positivity (CA: 32,3 %, CI: 30 %, IA: 50 % and MA: 42,6 %) were not significantly different. Rate of teicoplanin, vancomycin, fluconazole and amphotericin B, administration were not different too. Moreever leucocyte engraftment duration, hospitalization duration, number of days with fever and days on intravenous antibiotherapy were not different between groups. CONCLUSION: Empirical CI, IA, CA, and MA antimicrobial combinations after autologous PBSCT do not have any superiority over each other. 53