Otolog periferik kan kök hücre transplantasyonunda total ve parsiyel parenteral beslenmenin hematolojik engraftman, kan biyokimyası ve destek tedavi gereksinimleri üzerine olan etkileri: Prospektif non randomize çalışma sonuçları
  1. Tez No: 91787
  2. Yazar: YÜKSEL DERE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Otolog periferik kan kök hücre transplantasyonu (PKHT), hematolojik maligniteler ve solid tümörlerin tedavisinde kulanılan etkin bir yöntemdir. Posttransplant dönemin problemlerinden biri de beslenmedir. Bu prospektif, non-randomize çalışmada; PKHT sonrası total parenteral nütrisyon (TPN) ve parsiyel parenteral nütrisyon (PPN) uygulamalarımn kan biyokimyası, hematolojik engraftman ve destek tedavi gereksinimleri üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. Otolog PKHT yapılan ve TPN alan 31 hasta ile PPN alan 30 hasta çalışmaya alındı. TPN alan hastaların 20'si solid, 11 'i hematolojik maligniteliydi ve hepsi posttransplant growth factor (GF) kullandı. PPN alanların ise 20'si solid 10'u hematolojik maligniteliydi ve 17'si GF kullandı. TPN ve PPN alan hastalara standart protokoller uygulandı ve hastalar ortalama 12.4 ±3.1 gün TPN ve 13.2 ± 2.4 gün PPN kullandılar. Çalışmaya alman her iki grup arasında, cinsiyet, yaş ve reinfüze edilen CD34+ hücre sayıları açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Autologous peripheral blood stem cell transplantation (PBSCT) is an effective method for the treatment of hematologic and solid malignancies. Nutrition is one of the most important problems in the posttransplant period. Total parenteral nutrition (TPN) and partial parenteral nutrition (PPN) are two ways to overcome this problem. In this prospective, non randomized study, TPN and PPN were compared with respect to their effects on blood chemistry profile, hematologic engraftment duration and supportive therapy requirements. Patients who recieved TPN (n=31) and PPN (n=30) in the posttransplant period were included in this study.In the TPN group 20 patients had solid tumors and 11 patients hematologic malignancies. All patients in this group received posttransplant growth factor (GF). In the PPN group 20 patients had solid tumors and 10 patients hematologic malignancies. 17 patients in this group received postransplant GF. In both groups standart TPN (for mean 12.4 ± 3.1 days) and PPN (for mean 13.2 + 2.4 days) protocols were administered. The patients in both groups were comparable for age, sex, numbers of total CD34+ cells infused. Body mass index and weight decreased significantly in both groups (pO.001). Whereas serum albumin level did not change significantly in the TPN group, it decreased in the PPN group (pretransplant albumin 3.69 ± 0.39 mg/dl vs.. postransplant albumin 3.49 ± 0.4 mg/dl, p=0.019). Although serum creatinine, natrium, potasium, AST and ALT levels did not change significantly in both groups, serum urea and glucose increased significantly in the TPN group (34.06 vs.. 27.53 mg/dl and 159 vs.. 136 mg/dl; pO.001 and p=0.03). Between two groups no significant difference was noted with respect to posttransplant hospitalization duration, numbers of febrile days, numbers of days with oral mucositis. But microbiologic culture positivity was significantly higher in the TPN group (64.5% vs. 40%, p=0.05). The most interesting result was the observation of delayed platelet engraftment in the TPN group (15.54 vs. 12.93 days, p=0.014). Platelet engraftment delay was also observed in the subgroup of patients who received PPN and GF (p=0.017). In the TPN group platelet transfusion requirement was higher than PPN group (1.93 vs. 1.16 units, p=0.04). Between 29.two groups no significant difference was noted with respect to eritrocyte transfusion requirement and leukocyte engraftment duration. In conclusion, in spite of the useful effects of posttransplant TPN administration such as improved nitrogen balance, it should not be used as a standart nutrition support because of its side effects such as increased tendency to infections, delayed platelet engraftment and increased platelet transfusion requirement. 30