Laparoskopik total ekstraperitoneal onarım ile lichtenstein onarımının seksüel, duysal, hayat kalitesi ve üriner fonksiyonlar açısından karşılaştırılması
Comparison of laparoscopic total extraperitoneal repair and lichtenstein repair in terms of sexual, sensory, quality of life and urinary functions
- Tez No: 520934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BORA KARİP, UZMAN AHMET YALIN İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Laparoskopik kasık fıtığı cerrahisinin açık cerrahiye göre üstünlüğü, birçok yüksek hasta sayılı çalışmada erken işe dönüş, daha az ağrı ve iyi kozmetik sonuçlar elde edilerek gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı iki farkı yöntemin seksüel, duysal, hayat kalitesi ve üriner sonuçlar açısından farklarını ortaya koymaktır. Gereç & Yöntem: Temmuz 2017 ve Ocak 2018 tarihleri arasında cinsel aktif 42 erkek hasta, Laparoskopik Total Ekstraperitoneal (TEP) yöntem ve Lichtenstein (LCH) yöntemi ile randomize edilerek kasık fıtığı tamiri yapıldı. Hastalar ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ay ve 6. ayda, Uluslararası Cinsel İşlev İndeksi (İİEF), Uluslararası Prostatik Semptom Skoru'nu, SF-36 Yaşam Kalite Ölçeği, Görsel Analog Ağrı Skoru, Beck Depresyon Ölçeği, İnguinal Bölge Diskriminasyon Testi (DT), DN4 Nöropatik Ağrı anketi, Üroflowmetri ve FSH, LH, Total Testesteron düzeyleri açısından ile değerlendirildi. Bulgular: Yaş ortalaması 49.86±11 ve vücut kitle indeksi 25.51±2.84 olarak bulunmuştur. Hastalar LCH 20 (%47.6) ve TEP 22 (%52.4) olarak iki gruba randomize edildi. IIEF, IPSS ve VAS açısından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. BECK Depresyon Ölçeği değerlendirildiğinde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ayda iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Fakat LCH grubundaki 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The advantage of laparoscopic inguinal hernia surgery over open surgery is evidenced by the return to early work, less pain and good cosmetic results in many high patient studies. The aim of this study is to reveal the differences between the two methods in terms of sexual, sensory, quality of life and urinary results. Material & Method: Between July 2017 and January 2018, sexually active 42 male patients were randomized by laparoscopic total preperitoneal method (TEP) and Lichtenstein method (LCH) to perform inguinal hernia repair. Patients were evaluated preoperatively, at 1 month and 6 months postoperatively by the International Index of Sexual Function (IIEF), International Prostate Symptom Score, SF-36 Quality of Life, Visual Analogue Scale, Beck Depression Scale, Inguinal Region Two Point Discrimination Test (DT), DN4 Neuropathic Pain Questionnaire and FSH, LH and Total Testosterone levels. Results: The mean age was 49.86 ± 11 and the body mass index was 25.51 ± 2.84. Patients were randomized into two groups as LCH 20 (47.6%) and TEP 22 (52.4%). There were no statistically significant differences between the two groups in terms of FEVS, IPSS and VAS.