İnguinal herni onarımında total ekstraperitoneal (TEP) ve genişletilmiş görünümlü total ekstraperitoneal (eTEP) yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of total extraperitoneal (TEP) and extended view total extraperitoneal (eTEP) methods for inguinal hernia repairs
- Tez No: 836135
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AĞCA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Laparoskopik fıtık onarımı, az komplikasyon ve nüks oranı ile bugün birçok cerrahi kuruluş tarafından kasık fıtığı için birinci basamak tedavi olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmamızda ise iki farklı laparoskopik yaklaşımı teknik kolaylığı, hastaların ameliyat sonrası erken yaşam kalitesi, ağrı yönetimi, komplikasyon ve erken nüks oranları açısından karşılaştırmış olacağız. Gereç ve Yöntemler: Laparoskopik fıtık onarımı için endikasyon verilmiş hastalar randomize edilerek Temmuz ve Ağustos 2023 tarihlerinde, TEP ve eTEP yöntemi ile ameliyat edildi. Hastaların ameliyat sonrası klinik takibinde vizüel analog skala (VAS) kullanılarak 24.saat ağrı skorları, quality of recovery testi (QoR T15) kullanılarak 24.saat yaşam kalitesine ait skorları kaydedildi. Hastaların 1.hafta poliklinik kontrollerinde yine VAS ile ağrıları sorgulandı. Komplikasyon veya erken nüks açısından fizik muayene ile kontrolleri yapıldı. Ardından hastalar ameliyat sonrası birinci ve üçüncü aylarında da poliklinik kontrolüne çağrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Laparoscopic hernia repair has been accepted as first-line treatment for inguinal hernia by major surgical institutions today, with low complication and recurrence rates. In this study, we compared two different laparoscopic approaches in terms of technical ease, patients' early postoperative quality of life, pain management, complication and early recurrence rates. Patients and Methods: Patients with inguinal hernia who were planned to undergo laparoscopic hernia repair were randomized and operated with TEP and eTEP methods in July and August 2023. During the postoperative follow-up, 24th hour pain scores , 24th hour quality of life scores were noted with visual analogue scale (VAS) and quality of recovery test (QoR T15). At the first week outpatient clinic follow-up, their pain scores were questioned with VAS. They were checked by physical examination for complications or early recurrence. Patients were called for follow-up at the first and third months after the surgery.