Yeniden işlevlendirilen endüstri mirası yapılarında teknik kalite bağlamında bir değerlendirme
An evaluation of industrial heritage buildings with adaptive reuse in the context of technical quality
- Tez No: 917876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
İngiltere'de başlayan Endüstri Devrimi, 19. yüzyılda Avrupa'yı etkisi altına alarak yeni bir devri başlatmıştır. Endüstrileşmeyle birlikte üretim sistemleri ve iş kollarında yaşanan değişimler; halkın tarım ekonomisine bağlı olmasının önüne geçmiş ve devrimin yaşandığı kentlere doğru bir göç başlamıştır. Gelişen alt yapı ve teknolojiyle üretimin yapıldığı endüstri yapıları ve kent yapılanmalarında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Ancak 20. Yüzyılın ortalarına gelindiğinde sanayinin kent dışına çıkması, üretim teknolojilerindeki değişimler, ulaşım sistemlerinde yaşanan farklılaşmalar ve artan nüfusun kentler üzerindeki değişimleri gibi sebeplerden dolayı kent merkezlerindeki fabrikalar terk edilmiş, kent merkezlerindeki endüstri yapıları işlevsiz kalmıştır. İşlevsiz kalan bu yapılar çevreleriyle birlikte terk edilen alanları oluşturmuş, bu mekanların çevresi kimsenin yanından bile geçmeyi tercih etmeyeceği, atıl, tehlikeli mekanlara evrilmiştir. Endüstri yapılarının kent dokusundaki yapısal oranları, tarihsel değeri, döneminin yapım tekniklerine dair birer belge niteliğinde olmaları sebepleriyle birer kimlik öğesi olarak görülmüşler böylece endüstri arkeolojisi ve endüstri mirası kavramları ortaya çıkmıştır. Endüstri mirası kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte ICOMOS, TICCIH, ERIH vb. gibi endüstriyel mirasın korunması için pek çok uluslararası örgüt ve sivil toplum kuruluşu kurulmuştur. Endüstriyel mirasların korunması ve yeniden işlevlendirilmeleri konusunda tüzükler yayınlamışlardır. Böylece endüstri mirası yapılarının yeniden işlevlendirilmeleri gündeme gelmiş, bu konuda çalışmalar yürütülmeye başlamıştır. Endüstri mirası yapılarının korunması“endüstri mirası yapılarının korunma değeri”kavramını ortaya çıkarmıştır. Tarihsel, estetik, teknik ve sembolik değer gibi pek çok değer yargısı içinde, bu değer yargılarının korunması ve yaşatılması hedefiyle endüstri mirası yapıları yeniden işlevlendirilmektedir. Bu çalışmada bu değer yargılarından“teknik değer”kavramı,“mekan kalitesi”kavramıyla iç içe geçirilerek“yeniden işlevlendirilen endüstri mirası yapılarında teknik kalite parametreleri”oluşturulmuştur. Oluşturulan bu parametreler, alan çalışması kapsamında yakın zamanda yeniden işlevlendirilip kent kullanımına açılan üç endüstri mirası yapısında mirasın kullanıcıları tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, yeniden işlevlendirilmesi hedeflenen endüstri mirası yapılarında, kullanıcıların da dikkate aldığı teknik kalite şartlarını tespit etmek ve mekanı tercihlerine etkisi olup olmadığını incelemektir. Ayrıca teknik kalite şartlarının, mekanın dönüşümüne olan etkisinin kullanıcılar tarafından nasıl yorumlandığını öğrenmek, başarılı bir dönüşüm için bu şartların gerekliliğinin sorgulanması hedeflenmiştir. Bu bağlamda tezin yöntemi literatür araştırması ve gözlem, yerinde tespit ve anket çalışmalarını içeren alan çalışmasından oluşmaktadır. Müze Gazhane, Cendere Sanat ve Kütüphane Troleybüs mekanlarında gerçekleştirilen alan çalışması ve anket çalışmalarının sonucu olarak, endüstri mirası yapılarında teknik kalitenin sağlanmasının kullanıcılar tarafından önemine erişilmiştir. Teknik kalitenin sağlandığı endüstri mirası yapıları çekici ve tekrar tekrar ziyaret edilmek istenen birer mekan haline gelmekle kalmayıp, kullanıcılarının kaliteli vakit geçirmesine de katkı sağlamaktadır. Endüstri mirası yapılarının yeniden işlevlendirilmesi süreçlerinde teknik kalitenin iyi şekilde sağlanması, dönüşüm sayesinde yaşanabilir, çekici ve tarihini kullanıcısına varlığıyla aktarabilen yapılar haline gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışma endüstri miras yapılarının korunması, sürdürülebilirliği ve geleceğe aktarımı için önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, which started in England, started a new era by taking Europe under its influence in the 19th century. With industrialization, changes in production systems and business lines prevented the people from being dependent on the agricultural economy and a migration started towards the cities where the revolution took place. With the developing infrastructure and technology, significant changes have occurred in industrial structures and urban structures where production is made. However, by the middle of the 20th century, the factories in the city centers were abandoned and the industrial buildings in the city centers became dysfunctional due to reasons such as the industry moving out of the city, changes in production technologies, differentiation in transportation systems and changes in the cities due to the increasing population. These dysfunctional buildings together with their surroundings have formed abandoned areas, and the surroundings of these places have evolved into idle, dangerous places that no one would prefer to pass by. Due to their structural proportions in the urban fabric, their historical value, and the fact that they are documents of the construction techniques of the period, industrial buildings have been seen as elements of identity, thus the concepts of industrial archaeology and industrial heritage have emerged. With the emergence of the concept of industrial heritage, many international organizations and non-governmental organizations such as ICOMOS, TICCIH, ERIH etc. have been established for the protection of industrial heritage. They have issued bylaws on the protection and re-functioning of industrial heritage. Thus, the re-functioning of industrial heritage buildings came to the agenda and studies on this subject started to be carried out. The conservation of industrial heritage buildings has given rise to the concept of“conservation value of industrial heritage buildings”. Industrial heritage buildings are re-functionalized with the aim of preserving and maintaining these value judgments within many value judgments such as historical, aesthetic, technical and symbolic value. In this study, the concept of“technical value”is intertwined with the concept of“quality of space”to create“technical quality parameters in repurposed industrial heritage buildings”. These parameters were evaluated by the users of the heritage in three industrial heritage buildings that were recently re-functionalized and opened for urban use within the scope of the field study. The aim of the study is to determine the technical quality conditions that users take into account in industrial heritage buildings that are targeted to be re-functionalized and to examine whether they have an impact on their preferences. In addition, it is aimed to learn how the users interpret the impact of technical quality requirements on the transformation of the space and to question the necessity of these requirements for a successful transformation. In this context, the methodology of the thesis consists of literature research and fieldwork including observation, on-site survey and questionnaire studies. As a result of the fieldwork and questionnaires conducted in the Museum Gazhane, Cendere Art and Library Trolleybus venues, the importance of ensuring technical quality in industrial heritage buildings has been reached by the users. Industrial heritage buildings where technical quality is ensured not only become attractive and desirable places to be visited again and again, but also contribute to the quality time spent by their users. Ensuring good technical quality in the re-functionalization processes of industrial heritage buildings helps them to become livable, attractive buildings that can convey their history to their users through their presence. This study is thought to provide important contributions for the protection, sustainability and transfer of industrial heritage buildings to the future.