Bireysel ve takım sporcularında beslenme tutumları ve sporcu beslenmesi bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nutritional attitudes and athlete nutrition knowledge levels in individual and team athletes
- Tez No: 917882
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, bireysel ve takım sporcularının beslenme tutumlarını belirlemeyi ve beslenme bilgi düzeyleri ile bu tutumlar arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma grubu, Bitlis ilinde yaşayan 135 bireysel sporcu 127 takım sporcusu olmak üzere toplam 262 sporcudan oluşmaktadır. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış ve istatistiksel analizler için IBM SPSS 26.0 kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler için Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi uygulanmış, değişkenler arasındaki ilişkiler ise Spearman Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların beslenme bilgi düzeylerinin ortalamanın altında, beslenme tutumlarının ise ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Beslenme bilgi düzeyi ile sağlıklı beslenme tutumları (beslenme hakkında bilgi, duygu, olumlu ve kötü beslenme alışkanlıkları) arasında istatistiksel olarak pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgular, sporcuların beslenme bilgi düzeylerinin artırılmasının sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirebileceğini ortaya koymakta, sporcuların performansı ve genel sağlığı açısından beslenme eğitiminin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, sporcuların beslenme bilgi düzeylerinin düşük olduğu, ancak sağlıklı beslenmeye yönelik olumlu tutumlar sergiledikleri belirlenmiştir. Bu durum, beslenme eğitim programlarının düzenlenmesi ve uygulanmasının önemini önermektedir. Çalışma, spor beslenmesi literatürüne katkı sağlamakta ve gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the nutritional attitudes of individual and team athletes and to analyze the relationships between nutritional knowledge levels and these attitudes. The research group consists of 262 individual (135) and team (127) athletes living in Bitlis province. Data were collected by face-to-face survey method and IBM SPSS 26.0 was used for statistical analysis. For data that did not show normal distribution, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were applied, and the relationships between variables were examined with Spearman Correlation analysis. The results show that the participants' nutritional knowledge levels are below average, while their nutritional attitudes are above average. A statistically positive relationship was found between the level of nutrition knowledge and healthy nutrition attitudes (knowledge about nutrition, emotions, positive and bad eating habits). These findings reveal that increasing athletes' nutritional knowledge levels can improve healthy eating habits and emphasize the importance of nutrition education in terms of athletes' performance and general health. As a result, it was determined that the athletes' nutritional knowledge levels were low, but they exhibited positive attitudes towards healthy nutrition. This suggests the importance of organizing and implementing nutrition education programs. The study contributes to the sports nutrition literature and provides a basis for future research.