The mediating role of career mindfulness in the effect of virtual reality attitude with curiosity and exploration levels on satisfaction with life: A study on tourist guide candidates
Sanal gerçeklik tutumu ile merak ve keşfetme düzeylerinin yaşam doyumuna etkisinde bilinçli kariyer farkındalıklarının aracılık rolü: Turist rehberi adayları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 917883
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Turizm, teknolojideki ilerlemelerle sürekli gelişmekte ve başta tur rehberleri olmak üzere sektördeki profesyoneller bu yenilikleri aktif bir şekilde uygulamalarına entegre etmektedir. Bu bağlamda, sektörde benimsenmelerini kolaylaştırmak için bireylerin ve belirli meslek gruplarının sanal gerçeklik gibi gelişmekte olan teknolojilere yönelik tutumlarını değerlendirmenin gerekli olduğu düşünülmüştür. Mevcut literatür incelendiğinde, sanal gerçekliğe yönelik tutumları ölçmek için doğrulanmış ölçeklerin az olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, bu çalışmanın temel amacı bir sanal gerçeklik tutum ölçeği geliştirmektir. Ölçeğin öncelikle geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Daha sonra, aralarındaki ilişkileri ve farklılıkları incelemek için üç farklı değişken kullanılmıştır“Merak ve Keşfetme, Bilinçli Kariyer Farkındalığı ve Yaşam Doyumu”. Bu süreç aynı zamanda Kariyer Farkındalığının bu modeldeki aracılık rolünün araştırılmasını da içermiştir. Bu amaçları gerçekleştirmek için odak grup görüşmesi, uzman görüşü yöntemleri ölçeğin geliştirme aşamasında yer alırken, nicel veri yöntemler araştırmanın doğrulama ve analiz kısımlarında kullanılmıştır. Bu sayede sektörel ve uygulama alanlarında kullanılabilecek daha sağlam bir ölçek kazandırılmıştır. Bulgularda ise, bireylerin bilinçli kariyer farkındalığının, merak ve keşfetme ile yaşam doyumuna ulaşmasında aracılık etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca analiz, çeşitli demografik etkenler arasında merak ve keşfetme açısından kayda değer farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sanal gerçeklik tutum ölçeğinin geliştirilmesi, sanal gerçekliğe yönelik tutumları ölçmek için bir araç olarak literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Çalışmanın bulgu ve sonuçlarına dayanarak çeşitli tavsiyelerde bulunulmuştur. Bunlar arasında sanal gerçeklik tutum ölçeğinin farklı değişkenlerle ve mesleklerle test edilmesi halinde sektörel olarak Sanal Gerçeklik Teknolojilerine olan tutumların tespit edilip, bu teknolojilere yapılacak yatırımları doğru yönlendirmek için de kullanılabileceği yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism is continually evolving with advancements in technology, and professionals within the sector, particularly tour guides, actively integrate these innovations into their practices. In this context, it has been deemed necessary to assess the attitudes of individuals and specific occupational groups toward emerging technologies, such as virtual reality, to facilitate their adoption in the industry. When the existing literature was examined, it was seen that there are few validated scales to measure attitudes towards virtual reality. Therefore, the primary aim of this study is to develop a Virtual Reality Attitude Scale. The scale was first subjected to validity and reliability tests. Subsequently, three different variables“Curiosity and Exploration, Career Mindfulness, and Satisfaction with Life”were utilized to examine the relationships and differences among these constructs. This process also involved investigating the mediating role of Career Mindfulness within the proposed model. To achieve these objectives, focus group discussions and expert consultations were utilized during the scale development phase, while quantitative methods were used for validation and analysis. Through this approach, a more robust scale has been developed, one that can be applied within both the sector and practical fields. The findings reveal that individuals' Career Mindfulness plays a mediating role in their achievement of Satisfaction with Life through Curiosity and Exploration. Additionally, the analysis identified significant differences in Curiosity and Exploration across various demographic factors. The development of a virtual reality attitude scale will make an important contribution to the literature as a tool for measuring attitudes towards virtual reality. Based on the findings and conclusions of this study, several recommendations have been proposed. Among these is the suggestion to test the Virtual Reality Attitude Scale across different variables and professions, as this could help identify sector-specific attitudes toward virtual reality technologies. Furthermore, such applications could guide investments in these technologies more effectively, ensuring that they align with the needs and attitudes of their intended users.