Comparative evaluation of social studies teacher training programs in England, Singapore and Türkiye
İngiltere, Singapur ve Türkiye'deki sosyal bilgiler öğretmen yetiştirme programlarının mukayeseli değerlendirilmesi
- Tez No: 917885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KÜREKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Türkiye'deki sosyal bilgiler öğretmenlerinin etkili bir şekilde çalışabilmeleri ve beklentileri karşılayabilmeleri için, hizmet öncesi eğitimlerinin sağlam temellere dayandırılması ve meslek hayatları boyunca sürekli gelişim göstermeleri gerekmektedir. Bu nedenle, öğretmen eğitiminin sürekli olarak gözden geçirilmesi ve günümüz koşullarına uygun şekilde iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Daha nitelikli bir öğretmen eğitimi sağlamak için, uluslararası eğitim modellerinden, yapı ve yönelimlerden faydalanmak da öğretmen gelişimine önemli katkılarda bulunacaktır. Bu çalışma, İngiltere, Singapur ve Türkiye'deki sosyal bilgiler öğretmen yetiştirme programlarının program yapılarını, müfredat içeriklerini ve mesleki gelişim süreçlerini analiz ederek karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, bu üç ülkenin öğretmen eğitimi sistemleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirlemek ve Türkiye'deki sosyal bilgiler öğretmen yetiştirme programlarının iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirmektir. İngiltere'de sosyal bilgiler eğitimi için özel olarak ayrı bir program olmasa da öğretmenler sosyal bilimler eğitimi gibi daha geniş programlar altında yetiştirilmektedir. Bu eğitim onları sosyoloji, psikoloji, tarih, siyaset bilimi, coğrafya veya diğer sosyal bilimler gibi sosyal bilgilerle ilgili dersleri verebilecek şekilde hazırlamaktadır. Karşılaştırma için İngiltere, Singapur ve Türkiye'nin seçilmesi, farklı eğitim sistemlerine ve son yıllarda PISA, TIMMS ve PIRLS gibi uluslararası öğrenci değerlendirme sınavlarında gösterdikleri çeşitli başarılı performanslara göre belirlendi. Seçilen bu ülkeler PISA'da sürekli olarak üst sıralarda yer almakta ve dünya çapında eğitim sistemleri için örnek modeller olarak hizmet etmektedir. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman analizi tercih edilmiş, elde edilen verilerin incelenmesinde içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Bulgular, İngiltere ve Singapur'daki öğretmen yetiştirme programlarının, özellikle pratik eğitimin vurgulanması ve sürekli mesleki gelişim programlarının uygulanması bakımından daha kapsamlı olduğunu göstermektedir. Bu ülkelerdeki öğretmen yetiştirme programları, teorik bilgiyi pratik deneyimle bütünleştirerek hizmet öncesi öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Buna karşın, Türkiye'deki öğretmen yetiştirme programları daha çok teorik içeriğe ağırlık vermekte olup, pratik eğitim bileşenleri açısından yetersiz kalmaktadır; bu durum, öğretmen adaylarının uygulamalı deneyim kazanmalarını sınırlamaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'deki birçok öğretmen mesleki kariyerlerine yeterli sınıf deneyimi kazanmadan başlamakta ve bu da gerçek sınıf ortamlarını etkili bir şekilde yönetme konusunda zorluklara yol açmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak, Türkiye'deki öğretmen yetiştirme programlarının daha fazla pratik bileşen ve sınıf içi deneyimlerle yeniden yapılandırılması önerilmektedir. Ayrıca, hizmet içindeki öğretmenler için sürekli mesleki gelişim ve rehberlik programlarının uygulanması, uluslararası standartlarla uyum sağlamak için önemlidir. Bu çalışma, Türkiye için daha dengeli ve etkili bir öğretmen eğitimi ile eğitimde kaliteyi artırmaya yönelik politika reformlarına temel oluşturacak somut önerilerde bulunmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmen yetiştirme programlarının karşılaştırmalı analiziyle literatürdeki boşluğu doldurarak, öğretmen eğitimi alanına katkı sağlamakta ve politika yapıcılar ile eğitim kurumları için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order for social studies teachers in Türkiye to work effectively and meet expectations, their pre-service training must be based on strong foundations, and they must show continuous improvement throughout their professional lives. Therefore, it is of great importance that teacher education is constantly reviewed and improved in accordance with today's conditions. To provide a more qualified teacher education, benefiting from international education models, structures and orientations will also make significant contributions to teacher development. This study aims to conduct a comparative evaluation of social studies teacher training programs in England, Singapore and Türkiye by analyzing their program structures, curriculum content and professional development processes. The primary objective of the research is to identify the similarities and differences in teacher education systems across these countries and to develop recommendations for improving social studies teacher training programs in Türkiye. Although there is no separate program specifically for social studies education in England, teachers are trained under broader programs like social sciences education. This training prepares them to teach subjects related to social studies such as sociology, psychology, history, political science, geography or other social sciences. The selection of England, Singapore and Türkiye for comparison was determined by their distinct educational systems and their varied succesful performances in international student assessment exams such as PISA, TIMMS and PIRLS in recent years. These selected countries have consistently ranked highly in PISA and serve as exemplary models for education systems globally. This research employed a case study design, a commonly used qualitative research method. Document analysis was utilized as the primary data collection tool, and content analysis was applied to examine the collected data. The findings suggest that teacher training programs in England and Singapore are more comprehensive, particularly in their emphasis on practical training and the incorporation of continuous professional development. The teacher education programs in these countries aim to enhance pre-service teachers' professional competencies by integrating theoretical knowledge with practical experience. In contrast, teacher training programs in Türkiye place greater emphasis on theoretical content and lack sufficient practical training components, which limits the development of hands-on experience for teacher candidates. As a result, many teachers in Türkiye begin their professional careers without adequate classroom experience, leading to challenges in effectively managing real-world teaching environments. Based on the results of this study, it is recommended that teacher training programs in Türkiye be restructured to include more practical components and classroom-based experiences. Additionally, the implementation of continuous professional development and mentorship programs for in-service teachers is essential to ensure alignment with international standards. This study makes concrete suggestions that will form the basis for policy reforms to increase the quality of education through a more balanced and effective teacher education for Türkiye. By filling a gap in the literature through a comparative analysis of social studies teacher training programs, this research contributes to the field of teacher education and offers practical implications for policymakers and educational institutions.