Teaching discipline-specific academic writing through corpus pedagogy
Derlem dilbilim yöntemleriyle alana özgü akademik yazma öğretimi
- Tez No: 917884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu tez, Özel Akademik Amaçlar İçin İngilizce (ÖAAİİ) öğretimini karma bir yaklaşımla gerçekleştirmeyi amaçlayan ve 12 hafta süren Veteriner Tıp Akademik İngilizce Dersi'ni geliştirmeyi, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu ders, aynı zamanda, katılımcılarda derlem okuryazarlığı ile Veri Güdümlü Öğrenme (VGÖ) becerileri geliştirmeyi de amaçlamıştır. Çalışmaya veteriner tıbbı alanında lisansüstü öğrenim gören altı araştırmacı katılmıştır. Karma desenli bir vaka çalışması olan bu tez, derlem analizleri ile nitel ve nicel veri toplama ve analiz yöntemlerini kullanmıştır. İlk olarak Veteriner Tıp Derlemi oluşturulmuş (VTD v1) ve yeniden tasnif edilmiştir (VTD v2). VTD v2, katılımcıların alana özgü dil öğrenme gereksinimleri tespit etmek için analiz edilmiştir. Bu amaçla, alana özgü bir akademik kelime listesi, bir eşdizim sözler (collocations) listesi, ve bir öbek sözler (lexical bundles) listesi geliştirilmiştir. Ayrıca, dinamik bir özet yazım modeli de geliştirilmiştir. Geliştirilen ders materyalleri bir çalışma kitabı olarak derlenmiştir. Uygulama öncesinde katılımcıların dilsel eksiklerinin tespit edilmesi için bir uygulama öncesi ön görüşme ve Veteriner Tıp İngilizce Testi adını verdiğimiz ön test uygulanmıştır. Ardından ders materyallerinde iyileştirmeler yapılmıştır. Ders bitiminde uygulama sonrası son görüşme ve son test uygulanmıştır. Görüşmelerden elde edilen açıklayıcı alıntılar analiz edilerek kod, kategori ve temalar çıkarılmıştır. İlaveten alan notları da tutulmuştur. Bulgular katılımcıların test başarısında iyileşme ve öğrenme alışkanlıklarında değişiklikler oluştuğunu göstermiştir. Çalışma aynı zamanda şahsi mesleki gelişimime de katkı sağlamıştır. Fakat, bulguları destekleyici yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
Through a hybrid approach to English for Specific Academic Purposes (ESAP), this thesis developed, administered and evaluated the 12-week Veterinary Medicine Academic English Course, which aimed to develop corpus-literacies and data-driven learning (DDL) skills in the participants. The participants were six post-graduate veterinary medicine (VM) researchers. In a mixed-methods case study design, the study used corpus analyses, qualitative and quantitative data collection and analysis methods. Firstly, a corpus of research articles in VM was compiled and named the Veterinary Medicine Corpus (VMC v1) and reiterated (VMC v2). VMC v2 was explored to determine the specialized language learning needs of the target group and develop course materials. To this end, an academic word list was assembled, disciplinary collocations and lexical bundles were extracted. A dynamic rhetorical model for abstract writing was developed as well. The course materials were compiled into a workbook. A deficiency analysis was carried out through a pre-intervention interview and a pre-test (the Veterinary Medicine English Test; VMET) before the intervention. The course materials were then recalibrated. After the course, a post-intervention interview and a post-test was administered. A thematic analysis of illustrative excerpts from the interviews yielded several codes, categories and themes. I also kept field notes all along the study. The findings showed improvement in test scores a change in the participants' learning habits. The study helped me improve professionally as well. However, future research is needed to endorse the findings.