Süperhidrofobik nanofibröz membranların hazırlanması ve yağ-suayırımında kullanımı
Preparation of superhydrophobic nanofibrous membranes and their usage in oil-water separation applications
  1. Tez No: 917896
  2. Yazar: SAFİYE GÖZDE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TAŞDELEN YÜCEDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yağlı atık sular, dünya genelinde ekonomik ve ekolojik olarak kritik bir çevresel sorundur. Membran teknolojisi geleneksel teknolojilerle karşılaştırıldığında, yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu gibi avantajlarıyla yağ-su ayrımı için en çok umut vadeden yöntem olarak kabul edilmektedir. Özellikle yüksek akı ve seçicilik değerleri özelliklerinden dolayı polimer bazlı nanolif membranlar yağlı atık su arıtımında kullanılan temel membran malzemeleridir. Mikro ve nano yapılı fiberlerin üretim yöntemlerine eriyikten eğirme, eriyikten üfleme, elektro eğirme ve çözelti üfleme yöntemleri örnek olarak verilebilir. Eriyikten üfleme ve elektro eğirme sistemlerin birleştirildiği elektro üfleme (EBS) yöntemi lif oluşumu için basınçlı havayı kullanırken aynı zamanda elektrostatik alandan da faydalanır. Tüm bunlar göz önüne alındığında EBS yöntemiyle daha küçük çaplı, düzgün gerilmiş ve homojen dağılmış nanolifler elde edilebilir. Polisülfon (PSU), kimyasal, mekanik ve termal karalılık, yüksek camsı geçiş sıcaklığına (Tg
Özet (Çeviri)
Oil-contaminated wastewater is a critical environmental issue worldwide, both economically and ecologically. Compared to traditional technologies, membrane technology stands out as the most promising method for oil-water separation due to its advantages such as high efficiency and energy savings. Particularly, polymer-based nanofiber membranes are fundamental materials in oily wastewater treatment because of their high flux and selectivity properties. Production methods for micro- and nanostructured fibers include melt spinning, melt blowing, electrospinning, and solution blowing techniques. The electro-blowing (EBS) method, which combines meltblowing and electrospinning systems, utilizes compressed air for fiber formation while also benefiting from the electrostatic field. This combination enables the production of smaller-diameter, uniformly stretched and homogeneously distributed nanofibers. Polysulfone (PSU), as a polymer, stands out due to its chemical, mechanical, and thermal stability, high glass transition temperature (Tg