Advisory opinions of the international court of justice (ICJ)and the issue of consent: An examination on the place of consent principle in advisoryproceedings
Uluslararası Adalet Divanı(UAD)'nın Danışma Görüşleri ve Rıza Konusu: Danışma Davalarında Rıza İlkesinin Yeri Üzerine Bir İnceleme
- Tez No: 917899
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Danışma görüşü verme yetkisi ile çekişmeli yargı yetkisi Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) önemli işlevleri olmakla birlikte, bu işlevler farklı özelliklere sahiptir. Çekişmeli davalarda devletlerin rızasının gerekli olduğu aşikarken, danışma görüşünün istendiği davalarda ise devletlerin rızası genellikle gerekli değildir. Çünkü danışma görüşünün verilmesindeki amaç, çekişmeli davalardan farklı olarak, devletler arasındaki ihtilafları çözmek değildir. Ancak danışma görüşünün istendiği davalar muhtemelen var olan bir ihtilaf ile bağlantılı olabilir ve uyuşmazlık taraflarının rızasının olmaması çeşitli sorunlar doğurabilir. Bu yazılı çalışmada rızanın yokluğundan doğabilecek sorunlar ele alınarak, danışma görüşünün istendiği davalarda rıza ilkesinin yeri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Advisory jurisdiction is an important function of the International Court of Justice along with the contentious jurisdiction but those functions possess different features. As it is obvious that the consent of State parties is required for contentious cases, it generally is not required for advisory cases since the aim of them is to not settle disputes between States, unlike the former. However, advisory cases are likely to be related to a pending dispute, and without absence of consent of parties, this might create several problems. In this written work, by discussing the issues might rise from the absence of consent, the place of consent principle in advisory proceedings will be examined.