Regeneration projects in historical urban environments: The impact of Galataport on local culture and heritage
Tarihi kentsel çevrelerde dönüşüm projeleri: Galataport'un yerel kültür ve mirasa etkisi
- Tez No: 917900
- Danışmanlar: DR. FELIPE LANUZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Eskiden Galataport olarak bilinen, daha önce“Salipazarı Limanı”olarak anılan liman, yüzyıllar boyunca değişime uğramıştır. Bu değişiklikler bölgenin askeri kışla, montaj fabrikası, iskele ve liman olarak kullanılmasına neden olmuştur. Son olarak bölge kruvaziyer limanı, terminal, müze, otel ve yeme-içme alanlarından oluşan bir komplekse dönüştürülmüştür. İstanbul için radikal bir değişim sayılabilecek alan, gelecekte çevresini de etkileyeceği aşikardır. Bununla birlikte tarihi çevrenin ve yerel esnafın bu etkilerden zarar göreceği, Galataport'un ise oldukça soylulaştırılmış bir bölge olarak İstanbul'a bir başka örnek teşkil edebileceği belirlenmiştir. Bu bağlamda alanın yıllar içindeki değişimi, hikayesi ve önemi analiz edilmiştir. Zamanla bölgede kaybolan ve değişen/farklılaşan değerler sorgulanmıştır. Bu çalışma, alanın farklı koruma ilkelerinden ve felsefelerinden dönüşümünün etkilerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Ayrıca çalışma, yakın ve uzak gelecekte çevreye olan etkilerine ilişkin araştırmaları da içermektedir. İnsanlarla birebir görüşmeler ve anketler yapılarak yerel kültür ve mirasın bu dönüşümden ne ölçüde etkileneceği irdelenmiştir. Bölge, dünyadaki farklı liman dönüşümleriyle karşılaştırılarak yakın ve uzak çevresine gelecekteki olası etkileri irdelenmiştir. Çalışmanın, İstanbul'un özellikle kıyı bölgeleri için öngörülen diğer değişimlere de örnek teşkil etmesi hedeflenmektedir. İstanbul gibi sürekli değişen bir şehir için büyük ölçekli projelerin araştırmacılar tarafından incelenmesi, sağlıklı araştırma koşullarının oluşturulması, analizlerle desteklenmesi ve toplumun katılımının sağlanarak toplum bilincinin oluşturulması olası değişimleri etkileyeceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Formerly known as the Galataport, the previously called“Salipazarı Port”has changed over the centuries. These changes caused the area to be used as a military barracks, assembly factory, dock, and port. Finally, the area has been transformed into a complex consisting of a cruise port, terminal, museum, hotel and food and beverage areas. The area, which can be considered a radical change for Istanbul, will also affect its surroundings in the future. It has been determined that the historical environment and local merchants will suffer from these effects, and Galataport can set an example for Istanbul as a highly gentrified area. The field's change, story and importance over the years have been analysed in this context. The values that have disappeared over time have been questioned. This study has tried to analyse the effects of the area's transformation from different conservation ideas. Also, it includes research on its impact on its environment in the near and far future. The extent to which local culture and heritage will be affected by this transformation has been examined through one-on-one conversations and surveys with people. The area has been compared with other port transformations with different effects and focuses on the world. Familiar and extra points are emphasised, and it is aimed that such areas will be a tool for other changes envisaged for Istanbul. The researchers have understood that for a city like Istanbul that is constantly changing, how many large-scale projects should be examined, and how sound research, analysis, and the participation of society should be taken.