The process of decolonization of mauritius and the right to external self-determination of colonial peoples
Mauritius'un sömürgeden kurtuluş süreci ve sömürge halklarının harici kendi kaderini tayin hakkı
- Tez No: 966326
- Danışmanlar: PROF. DR. IRENE COUZIGOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Aberdeen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kendi kaderini tayin hakkı, kolektif bir hak olup en önemli insan haklarından biridir. Kendi kaderini tayin hakkına uygun olarak halklar, herhangi bir dış müdahale olmaksızın siyasi, ekonomik ve kültürel gelişimlerini bakımından kaderlerini seçebilirler. Ancak, bu hakkın kapsamı ve içeriği, ortaya çıkışından bu yana tartışmalı olmaya devam etmiştir. Özellikle, kendi kaderini tayin hakkının hukuki niteliği tartışılmış; bazıları bunun hukuki bir norm olduğunu ileri sürerken, diğerleri bu hakkın yalnızca 1960'lı yıllarda sömürgesizleştirme süreciyle ortaya çıkan ve günümüzde de varlığını sürdüren, uluslararası arenada siyasi bir statü olduğunu savunmuştur. Birleşmiş Milletler (BM)'in kodifikasyonlarına rağmen bu konu halen uluslararası platformda tartışılmaktadr. Buna bağlı olarak, bu tartışma son dönemde Mauritius'un sömürgeden kurtuluş sürecini de etkilemiştir. Bu olayda, Chagos Takımadaları, Mauritius bağımsızlığını kazanma sürecindeyken, kendi kaderini tayin hakkına dayanarak, Britanya Hükümeti tarafından Mauritius'tan ayrılmıştır. Bu tez öncelikle, BM kararları, akademisyenlerin görüşleri ve devlet uygulamaları ışığında, sömürge halklarının harici kendi kaderini tayin hakkının kapsamı ve içeriğine odaklanacaktır. İkinci olarak, bu çalışma, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) danışma görüşleri ve akademik çalışmaları ışığında, Mauritius'un sömürgeden kurtuluş sürecinin hukuka uygunluğunu inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
The right to self-determination is a collective right, and one of the most significant human rights. In accordance with the right to self-determination, peoples can choose their destiny in terms of political, economic or cultural development without any external interference. However, the scope and content of the right to self-determination have remained controversial since the emergence of this right. In particular, the legal nature of the right to self-determination has been argued; while some posit that it is a legal norm others hold that it is merely a political status in the international arena that came to light throughout the decolonization process during 1960s, and still is nowadays. In spite of the codifications of the United Nations (UN), this matter is still discussed in the international arena. Relatedly, this dispute has more recently affected the process of decolonization of Mauritius. In this case, the Chagos Archipelago was separated from Mauritius by the British Government while Mauritius was in the process of gaining its independence based on the right to self-determination. This thesis would first like to focus on the scope and content of the right to external self-determination of colonial peoples according to the UN resolutions and scholars' opinions as well as states' practices. Second, this paper will examine the legality of the process of decolonization of Mauritius in light of International Court of Justice's (ICJ) advisory opinions and scholarly work.