Katılım bankaları performans analizi
İnterest free banks performance analysis
  1. Tez No: 331242
  2. Yazar: İSMAİL ÇAĞRI DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tezin amacı, katılım bankaları ile ticari bankaların performanslarını CAMELS analizi ile incelemek, performansları arasındaki farkları tespit etmek ve bu farkların neden oluştuğunu saptamaya çalışmaktır. Böylece faizsiz finansmanın en önemli unsurlarından olan katılım bankalarının mevcut ve gelecekteki durumu hakkında çeşitli değerlendirmeler yapılabilecektir. Çalışmanın birinci bölümünde, katılım bankaları kavramı ve katılım bankalarının tarihi süreci hakkında bilgi verilmiş, temel özelliklerine değinilmiş ve fon kullandırma, fon sağlama yöntemleri ve bu yöntemlerin ticari bankalardaki yöntemlerden farkları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra performans kavramı geniş bir şekilde açıklanmıştır. Performans analizi ile ilgili kavramlar ve performans analiz yaklaşımları incelenmiştir. CAMELS analizi hakkında bilgi aktarılıp, CAMELS Analizinin bileşenleri sınıflandırılmış ve her birleşenin içerisinde kullanılan oranlar gösterilmiştir.Tezin ikinci bölümünde, Dünya?da ki İslami bankaların ve Türkiye?de ki katılım bankalarının performansı ile ilgili yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde, Türkiye?de faaliyet gösteren çalışma prensipleri tamamen farklı olan fakat aynı ekonominin içerisinde benzer gereksinimleri karşılayan ve aynı kanunla çalışan katılım bankaları ile ticari bankanın 2006-2011 yılları arasındaki ortalama performansları CAMELS analizi ile karşılaştırılmıştır. 2006 yılı sonrası dönemin esas alınmış olmasının nedeni, bu tarih itibariyle, katılım bankalarının mevzuatında yapılan köklü değişikliklerdir. Analizde 28 oran kullanılmıştır.97Tezin sonuç bölümünde ise analiz sonucunda elde edilen bilgiler paylaşılmıştır. Buna göre katılım bankalarının piyasa risklerine karşı duyarlılığının ticari bankalara göre daha yüksek olduğu ve katılım bankalarının kriz döneminden daha az etkilendiği ortaya çıkmıştır. Bu durum karşılaştırması yapılan bankaların çalışma prensiplerinin farklı olmasına bağlanabilir. Bununla birlikte katılım bankalarının likidite durumunda ve yönetim kalitesinde ise ticari bankaların gerisinde olduğu tespit edilmiştir. Ticari bankaların yaklaşık %4?ü kadar bir büyüklüğe sahip olan katılım bankalarının likit aktifler kaleminde sakıntı yaşadığı görülmüştür.Anahtar Sözcükler1. Katılım Bankası2. Faizsiz Bankacılık3. İslami Bankacılık4. Performans Analizi5. CAMELS analiz
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to examine the performances of interest free banks and commercial banks, determine the differences between their performances and try to confirm the reasons behind these differences with the help of CAMELS analysis. In this way, various evaluations can be carried out about both current and future positions of interest free banking which is one of the most crucial elements of interest free finance. In the first part of the thesis, substantial information about the concept of interest free banking and the history of these banks is provided, main features of interest free banks are mentioned, and their methods of applying and raising funds and how these methods differ from commercial banks? are handled in detail. The notion of performance in this context is explained thoroughly afterwards. The concepts related to performance analysis and the approaches of performance analysis are investigated. Adequate information regarding CAMELS analysis is given, the components of CAMELS analysis are categorized, and the proportions used in each component are indicated.In the second part of thesis, the studies carried out on the performances of Islamic banks around the world and the interest free banks in Turkey are examined and crucial information about these studies is presented.In the third part of the thesis, the average performances of interest free banks and commercial banks that carry on their business in Turkey, have completely different working principles but fulfil similar requirements in the same economy and work on the same law between 2006 and 2011 are compared by CAMELS analysis. The reason why the period after 2006 is 99taken as a base is the radical changes in the regulation of interest free banks as of that time. 28-proportion is used in the analysis.In the conclusion part, the information obtained after the analysis results is shared. These results show that the sensitivity of interest free banks to the market risks is higher than the commercial banks? and interest free banks are less affected during crisis periods than commercial banks. This situation can be attributed to the fact that these two types of banks have different working principles. However, it is seen that interests free banks can?t keep up with commercial banks in terms of liquidity and quality of management. Interest free banks, which are about 4 % of commercial banks in magnitude, experience some troubles in the liquidity asset components.Key Words1. Participation Banks2. İnterest-free Banking3. İslamic Banks4. Performance Analysis5. Camels Analysis