Geleneksel ve yapay zeka destekli yoganın yaşam kalitesine ve mental iyi oluşa etkisinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of traditional and artificial intelligence-assisted yoga on quality of life and mental well-being: A randomized controlled study
  1. Tez No: 917933
  2. Yazar: GÖZDE ÖZSEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENGÜL MERMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde geleneksel ve yapay zeka (YZ) destekli yoganın yaşam kalitesine ve mental iyi oluşa etkisinin randomize kontrollü bir şekilde karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırma, geleneksel yoga ve YZ destekli yoga uygulaması olarak iki girişim ve ön test-son test kontrol gruplu tek kör randomize kontrollü bir izlem çalışmasıdır (Clinical Trials Number: NCT06186635). Ayrıca YZ destekli yoga grubunda doğru duruş tahmini yapmak için makine öğrenmesi ve derin öğrenme modelleri kullanıldığından deneysel bir tasarım oluşturuldu. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik (n=460), Ebelik (n=310) ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi (n=110) Bölümlerinde öğrenim gören yaklaşık 880 öğrenci oluşturdu. Araştırmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerine uyan 69 öğrenci geleneksel yoga (n=23), YZ destekli yoga (n=23) ve kontrol grubuna (n=23) randomize olarak atandı. 4 öğrenci araştırmadan ayrıldı. Araştırma geleneksel yoga (n=21), YZ destekli yoga (n=21) ve kontrol grubu (n=23) olmak üzere 65 öğrenci ile tamamlandı. Araştırmanın sonunda 65 örneklem sayısı için yapılan posthoc güç analizine göre %95 güven aralığında %99 güç ile örneklem sayısının yeterli olduğu bulundu (etki büyüklüğü: 0,5). Araştırmada geleneksel yoga, YZ destekli yoga ve kontrol grubunun verileri ön test, izlem ve son test olmak üzere Tanıtıcı Bilgiler Formu, Çok boyutlu Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇBYKÖ) ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) ile toplandı. YZ destekli yoga uygulaması sırasında öğrencilere görüntülerden anahtar nokta koordinatlarını kullanarak gerçek zamanlı doğru duruş geri bildirimi veren Mediapipe kullanıldı. İki ayrı girişim grubuna geleneksel ve YZ destekli yoga uygulaması 12 hafta boyunca haftada 2 defa her seans 1 saat, haftada ortalama 2 saat olmak üzere uygulandı. Veri analizi Python 3.0 ve IBM SPSS 25.0 programları ile tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü ANOVA testi, Bonferroni testi, Intention to Treat Analizi ile yapıldı. Etki büyüklükleri- Cohen d ve eta-kare (η2) ile %95 güven aralığında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to compare the effects of traditional and artificial intelligence (AI)-assisted yoga on quality of life and mental well-being in university students in a randomized controlled trial. Method: The study was a single-blind randomized controlled follow-up study with two interventions: traditional yoga and AI-assisted yoga practice, and a pretest-posttest control group (Clinical Trials Number: NCT06186635). Additionally, we created an experimental design by using machine learning and deep learning models to predict correct posture in the AI-assisted yoga group. The population of the study consisted of approximately 880 students studying at Çanakkale Onsekiz Mart University's Faculty of Health Sciences, Departments of Nursing (n = 460), Midwifery (n = 310), and Emergency Aid and Disaster Management (n = 110) in the 2023–2024 academic year. The study randomly assigned sixty-nine students who volunteered and met the inclusion criteria to three groups: traditional yoga (n = 23), AI-assisted yoga (n = 23), and a control group (n = 23). 4 students dropped out of the study. We completed the study with 65 students across three groups: traditional yoga (n = 21), AI-supported yoga (n = 21), and control (n = 23). According to the posthoc power analysis conducted for a sample size of 65 at the end of the study, it was found that the number of samples was sufficient with 99% power within a 95% confidence interval (effect size: 0.5).The study looked at traditional yoga, yoga with AI support, and a control group. It used the Introductory Information Form, the Multidimensional Quality of Life Scale (MQOLS), and the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS) as pre-, follow-up-, and post-tests. Using key point coordinates from images, Mediapipe provided real-time correct posture feedback to the students during the AI-assisted yoga practice. Traditional and AI-assisted yoga practice was applied to two separate intervention groups for 12 weeks, twice a week, for 1 hour each session, averaging 2 hours per week. We performed data analysis using Python 3.0 and IBM SPSS 25.0 programs, utilizing descriptive statistics, the t-test for independent groups, Kruskal Wallis, the two-way ANOVA test for repeated measures, the Bonferroni test, and intention-to-treat analyses. Effect sizes were evaluated with Cohen's d and eta-square (η2) at 95% confidence intervals.