Üniversite çalışanlarının beslenme ve fiziksel aktiviteye bağlı vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesindeki değişim
Changes in body composition and quality of life depending on nutrition and physical activity among university employees
  1. Tez No: 917942
  2. Yazar: MİKAİL YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Mersin Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari personelin beslenme tutum düzeyleri ile fiziksel aktivite düzeylerinin vücut kompozisyonları ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, üniversitede görev yapan toplam 3.271 kadrolu personel (1.823 akademik ve 1.448 idari) oluştururken, örneklem bu evrenden seçilen 434 katılımcıyı kapsamaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form), Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel paket programlarından yararlanılmış, ölçeklerin güvenirliği Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı ile değerlendirilmiştir. Normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılmadığı belirlenmiş ve bu doğrultuda ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis H testi, ilişkisel analizlerde ise Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sağlıklı beslenme tutum düzeyi ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, beden kitle indeksine etkisi açısından anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Fiziksel aktivite düzeylerinin beden kitle indeksi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri incelendiğinde, anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde beslenme tutum düzeyi ile beden kitle indeksi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilirken, fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kadro durumuna göre yapılan incelemelerde ise beslenme tutum düzeyi, yaşam kalitesi ve beden kitle indeksi açısından anlamlı farklılıklar görülmüş, ancak fiziksel aktivite düzeyi açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of nutritional attitude levels and physical activity levels on body composition and quality of life among academic and administrative staff working at Mersin University. The study population consists of a total of 3,271 permanent staff members (1,823 academic and 1,448 administrative), while the sample includes 434 participants selected from this population. Data collection tools included the Personal Information Form, the International Physical Activity Questionnaire (Short Form), the Healthy Nutrition Attitude Scale (SBİTÖ), and the World Health Organization's Quality of Life Scale. Statistical software was used to analyze the data, and the reliability of the scales was assessed using Cronbach's Alpha internal consistency coefficient. Normality tests revealed that the data were not normally distributed; therefore, Mann Whitney U test was used for pairwise comparisons, Kruskal Wallis H test for multiple comparisons, and Spearman Correlation Analysis for relational analyses. According to the results, a significant relationship was found between healthy nutrition attitude levels and quality of life, while no significant relationship was observed regarding its effect on body mass index. When examining the effects of physical activity levels on body mass index and quality of life, no significant differences were identified. In analyses based on gender, significant differences were found between nutritional attitude levels and body mass index, whereas no significant differences were observed between physical activity levels and quality of life. In analyses based on employment status, significant differences were found in nutritional attitude levels, quality of life, and body mass index, while no significant differences were detected in physical activity levels.