Açık kalp ameliyatı yapılan hastalarda, preoperatif yapılan karotis / vertebral dopler usg'de saptanan darlığın inme ve sağ kalıma etkisi
The effect of stenosis detected on preoperative carotid/vertebral doppler usg on stroke and survival in patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 917948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANİKOĞLU, PROF. DR. ŞADAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş: Bu çalışmadaki amacımız, açık kalp ameliyatı planlanan hastalarda yapılan karotis doppler taramaları ile tespit edilen karotis arter darlıklarının derecelerini ve bu darlıklara yönelik yapılan müdahalelerin uzun dönem sağkalım üzerindeki etkilerini incelemekti. Ayrıca, bu hastalarda uygulanan müdahalelerin inme riskini nasıl etkilediğini araştırmayı hedefledik. Çalışmamızda, karotis darlıklarının cerrahi sonuçlar üzerindeki etkilerini ve bu hastaların uzun dönem sağkalımlarını daha iyi anlayarak, uygun tedavi yaklaşımlarının belirlenmesine katkı sağlamayı amaçladık. Yöntem: Ocak 2010 ile Ocak 2022 tarihleri arasında hastane kayıt sisteminden elde edilen verilere göre, elektif açık kalp ameliyatı geçiren hastalar tesbit edildi. 10 yıllık geriye tarama sonucunda toplam 2869 hasta incelenmiştir. Bu retrospektif çalışmada, ameliyat öncesi uygulanan karotis ve vertebral doppler ultrasonografi sonuçlarına dayanarak, karotis darlığı tespit edilen 355 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Bulgular: Değerlendirmeye alınan 355 hastanın 14' ü karotis endarteroktomi operasyon anında, 62 hastaya karotis stent işlemi operasyondan önce yapıldı.17 hastaya açık kalp operasyonu yapıldıktan sonra uzun dönem takiplerinde inme sonrası karotis stent takıldı. Çalışmamız, kardiyak cerrahi öncesi yapılan karotis doppler ultrasonu değerlendirmelerinin, inme risklerini belirlemede kritik bir araç olduğunu göstermiştir. Tartışma: Ciddi karotis darlığı olan hastalarda, cerrahi müdahaleden önce yapılan erken müdahalelerin inme risklerini belirgin şekilde azalttığı gözlemlenmiştir. Karotis endarterektomi veya stent uygulamaları gibi işlemler, hastaların inme geçirme olasılıklarını minimize ederek, cerrahi sürecin güvenliğini artırmakta ve komplikasyon oranlarını düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to investigate the degrees of carotid artery stenosis detected through carotid Doppler screening in patients scheduled for open heart surgery and the effects of interventions on long-term survival. Additionally, we aimed to assess how the interventions applied in these patients impact stroke risk. In our study, we aimed to understand the effects of carotid stenosis on surgical outcomes and the long-term survival of these patients, contributing to the determination of appropriate treatment strategies. Methods: Between January 2010 and January 2022, data from the hospital's records system were used to identify patients who underwent elective open heart surgery. A total of 2,869 patients were reviewed over a 10-year period. In this retrospective study, 355 patients with carotid stenosis, based on preoperative carotid and vertebral Doppler ultrasonography results, were included. Results: Of the 355 patients evaluated, 14 underwent carotid endarterectomy during surgery, 62 patients had carotid stent placement before surgery, and 17 patients had carotid stenting after the open heart surgery during long-term follow-up. Our study demonstrated that preoperative carotid Doppler ultrasonography evaluations are a critical tool in determining stroke risk. Discussion: In patients with severe carotid stenosis, early interventions before surgery were observed to significantly reduce the risk of stroke. Procedures such as carotid endarterectomy or stent placement minimize the likelihood of stroke, enhancing the safety of the surgical process and reducing complication rates.