Yerel yönetimlerde stratejik planlama sürecinin sürdürülebilir kalkınma amaçları ile ilişkilendirilmesi
The integration of the strategic planning process with the sustainable development goals in local governments
  1. Tez No: 917954
  2. Yazar: MEHMET ZAHİT ŞAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Public Administration, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kamu kurumlarında son yıllarda artan bir oranla sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkmıştır. Kamuda stratejik planlama konusunda en üst belge olarak sayılan On İkinci Kalkınma Planın'da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla (SKA) ilgili hedeflere çokça yer verildiği göze çarpmaktadır. Birleşmiş Milletler'in belirlediği 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı bütün kamu kurumlarını ilgilendirmektedir. Özellikle yerel yönetimler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları bağlamında birçok görevi bulunmaktadır. Yerel yönetimlerin yaptığı faaliyetlerde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına yeteri kadar önem vermediği gözlemlenmiştir. Yerel yönetimler, faaliyet alanları açısından diğer kamu kurumlarından farklıdır. Diğer kamu kurumları belirli faaliyet ve hizmetler konusunda uzmanlaşmıştır. Yerel yönetimler ise eğitimden sağlığa, altyapı hizmetlerinden teknoloji hizmetlerine gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleşmesi konusunda kilit konumda yer almaktadır. Bu tez çalışması, stratejik planlama sürecinin kamu sektöründe Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki ilişkiyi, Bağcılar Belediyesi'ni örnek vaka olarak incelemektedir. Bu çalışma, Bağcılar Belediyesi'nin stratejik planlama sürecinde ve SKA'larla ilişkilendirilmesini, ayrıca stratejik amaçlarını belirledikten sonra çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan analitik hiyerarşi prosesi yöntemiyle kurumun performansını ölçme açısından farklı bir bakış açısı getirmek istenmiştir. Bu çalışmada Birleşmiş Milletler'in belirlediği 2030 hedeflerinin kamuda uygulanan stratejik planlarla benzer yönleri gösterilmiştir. Bağcılar Belediyesi'nin stratejik planlama adımlarını sürdürülebilirlik kavramları açısından değerlendirerek, örnek bir stratejik plan hazırlanmış ve AHP yöntemiyle amaçlar arasında ağırlıklandırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda kamu kurumlarına sürdürülebilirlik kavramının ölçme açısından stratejik planlarının kullanabileceği ve kurumun başarısını ölçme konusunda daha tutarlı sonuçlar elde edebilmek için çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılabileceği gösterilmiştir. Çalışmada Bağcılar Belediyesi'nin mevcut faaliyetlerinin sürdürülebilirlik ilişkisi değerlendirilerek, hangi alanda ne çalışmalar yaptığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, tüm yerel yönetimlerin benzer yöntemlerle stratejik amaç ve hedefler belirleyebileceği gösterilmiştir. Bu çalışma, kamu sektöründe stratejik planlama sürecine ve sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin mevcut literatüre katkıda bulunmak ve sürdürülebilirliği artırmaya yönelik politika yapıcılar ve belediye yetkilileri için örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of sustainability has gained increasing prominence in public institutions. The Twelfth Development Plan, which is considered the highest-level document in strategic planning for the public sector, places significant emphasis on the Sustainable Development Goals (SDGs). The 17 Sustainable Development Goals defined by the United Nations concern all public institutions. Local governments, in particular, have numerous responsibilities within the context of the Sustainable Development Goals. However, it has been observed that local governments do not place sufficient emphasis on the SDGs in their activities. Local governments differ from other public institutions in terms of their scope of activities. While other public institutions specialize in certain areas of activity and services, local governments operate in a wide range of fields, including education, health, infrastructure services, and technology services. In this context, local governments hold a key position in achieving sustainable development goals. This thesis examines the relationship between the strategic planning process in the public sector and the Sustainable Development Goals, using Bağcılar Municipality as a case study. It aims to provide a different perspective by analyzing the integration of Bağcılar Municipality's strategic planning process with the SDGs and measuring its performance using the Analytic Hierarchy Process (AHP), a multi-criteria decision-making method, after defining its strategic objectives. This study highlights the similarities between the United Nations' 2030 goals and strategic plans implemented in the public sector. An exemplary strategic plan was prepared by evaluating Bağcılar Municipality's strategic planning steps in terms of sustainability concepts, and objectives were weighted using the AHP method. The study demonstrates that public institutions can use their strategic plans as a tool to measure sustainability and that multi-criteria decision-making methods can yield more consistent results in assessing institutional success. Additionally, it evaluates the relationship between Bağcılar Municipality's existing activities and sustainability, identifying the areas in which the municipality is active and the specific work it undertakes. In this context, the study shows that all local governments can define their strategic objectives and goals using similar methods. It contributes to the existing literature on strategic planning processes and sustainable development in the public sector and provides an example for policymakers and municipal officials aiming to enhance sustainability.