Aralıklı açlık, ramazan orucu ve fiziksel aktivitenin vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametrelere etkisi
Effect of intermittent fasting, ramadan fasting and physical activity on body composition and biochemical parameters
  1. Tez No: 917953
  2. Yazar: AYŞE KARTAL BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 18-40 yaş arası sağlıklı sedanter erkeklerde aralıklı açlık, Ramazan orucu ve fiziksel aktivitenin vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisini incelemekti. Materyal ve metot: Kesitsel randomize kontrollü ön test-son test desenli araştırmanın örneklemini 18-40 yaş aralığında toplam 40 sedanter erkek oluşturdu. Katılımcılar her grupta 10'ar kişi olacak şekilde rastgele kontrol (K), aralıklı açlık (AA), aralıklı açlık+yürüyüş (AAY) ve Ramazan orucu+aralıklı açlık+yürüyüş (AARY) gruplarına atandı. AA grubu 8 haftalık AA, AAY grubu 8 hafta AA ile birlikte yürüyüş, AARY grubu ise 4 hafta ramazan orucu sonrası 4 hafta AA ile birlikte yürüyüş yaptı. K grubuna egzersiz ve diyet programı uygulanmadı. Araştırmanın başlangıcında ve bitiminde vücut kompozisyonu biyoelektrik empedans analizöründe, biyokimyasal parametreler ise biyokimya laboratuvarında analiz edildi. Çalışmaya başlamadan önce katılımcıların üç günlük beslenme kayıtları alındı, besinlerin porsiyon ölçütleri ve kalorileri BEBİS 8.0 programında hesaplandı. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edildi. Grup içi ve gruplar arası farkların hesaplanmasında tek yönlü ANOVA ve ANCOVA testlerinden faydalanıldı. İstatiksel anlamlılık düzeyi p˂.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Araştırma sonucunda AAY grubu ile AARY grubu arasında gövde kas oranında, K grubu ile AA ve AAY grupları arasında BMH, K grubu ile AAY ve AA grupları arasında, AARY grubu ile de AAY grubu ile arasında toplam kaloride, K grubu ile AA grubu arasında da TSH değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu anlaşıldı. K grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Sonuç: Sedanter erkeklerde AA ile birlikte yapılan yürüyüş egzersizlerinin vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametreler üzerinde AA'dan daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the effects of intermittent fasting, Ramadan fasting and physical activity on body composition and some biochemical parameters in healthy sedentary men aged 18-40. Materials and methods: A total of 40 healthy sedentary adults aged between 18-40 years participated to the cross-sectional, randomized controlled pre-test-post-test designed study. Participants were randomly assigned to control (C), intermittent fasting (AA), intermittent fasting + walking (AAY) and Ramadan fasting + intermittent fasting + walking (AARY) groups, with 10 people in each group. AA group performed only IF for 8 weeks; AAY group performed IF with walking for 8 weeks and AARY group performed IF along with walking for 4 weeks following the 4-week Ramadan fast. No exercise or diet program was applied to group K. At the beginning and end of the study, body composition was analyzed in the bioelectric impedance analyzer and biochemical parameters in the biochemistry laboratory. Before starting the study, three-day nutritional records of the participants were taken, and the portion sizes and calories of the foods were calculated in the BEBIS 8.0 program. The data were analyzed with the SPSS 25.0 package program. One-way ANOVA and ANCOVA tests were used to calculate between and within-group differences. The statistical significance level was accepted as p˂.05. Results: As a result of the research, It was understood that there was a statistically significant difference in trunk muscle percent between the AAY group and the AARY group, BMH between the K group and the AA and AAY groups, total calories between the K group and the AAY and AA groups, and TSH values between the K group and the AA group. No statistically significant difference was observed in the K group. Conclusion: It can be said that walking exercises combined with AA are more effective than only AA on body composition and biochemical parameters in sedentary men.