İntravezikal immunoterapi alan, kasa invaze olmayan mesane kanseri hastalarında controlling nutritional status skorunun hastalık seyriyle ilişkisi
The relationship between the controlling nutritional status score and disease course in patients with non-muscle invasive bladder cancer undergoing intravesical immunotherapy
  1. Tez No: 917955
  2. Yazar: MEHMET ÖZALEVLİ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA GÖKHAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: İntravezikal BCG tedavisi alan, kasa invaze olmayan mesane kanserli orta ve yüksek riskli hastalarda, Controlling Nutritional Status (CONUT) skorunun nüks ve progresyon için prognostik değerinin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Ocak 2010 - Haziran 2024 yılları arasında, kasa invaze olmayan mesane kanseri tanısı alan ve intravezikal Bacille Calmette-Guérin tedavisi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. CONUT skorunu hesaplamak için TUR-MT öncesi kan albümin, lenfosit ve total kolesterol değerleri kullanıldı. BCG tedavisi sonrası rekürrens ve progresyonu öngören faktörleri belirlemek amacıyla tek değişkenli ve çok değişkenli analizler gerçekleştirildi. Bulgular: ROC eğrisinde CONUT skorunun nüks ve progresyon için en uygun eşik değeri 1.5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the prognostic value of the Controlling Nutritional Status (CONUT) score for recurrence and progression in intermediate and high risk patients with non-muscle invasive bladder cancer (NMIBC) receiving intravesical Bacillus Calmette-Guérin (BCG) therapy. Materials and Methods: Patients diagnosed with NMIBC and treated with intravesical BCG between January 2010 and June 2024 were retrospectively analyzed. The CONUT score was calculated using preoperative serum albumin, lymphocyte count, and total cholesterol levels prior to transurethral resection of the bladder tumor. Univariate and multivariate analyses were conducted to identify factors predicting recurrence and progression after BCG therapy. Results: The optimal cut-off value of the CONUT score for predicting recurrence and progression was determined as 1.5 based on the ROC curve analysis. Patients with a high CONUT score exhibited significantly higher rates of recurrence (77.1% vs.