Meme kanseri tanılı hastalarda tümör lokalizasyonuna göre aksiller arter ve internal mammarian arter çaplarındaki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of the variability of axillary artery and internal mammary artery diameters according to intramammary tumor location in breast cancer patients with magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 917963
  2. Yazar: GİZEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ESİN TEKCAN ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZMEN G, Meme Kanseri Tanılı Hastalarda Tümör Lokalizasyonuna Göre Aksiller Arter ve İnternal Mammarian Arter Çaplarındaki Değişikliklerin Değerlendirilmesi, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Gaziantep, 2025. Amaç: Meme kanseri hastalarında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile tümörün memedeki yerleşimine göre internal mammarian arter (IMA) ve lateral torasik arter (LTA) damar çaplarındaki artış oranlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal Metod: Histopatolojik olarak malignitesi kanıtlanmış ancak henüz tedavi edilmemiş, meme MRG incelemeleri yapılmış yeni tanılı meme kanseri hastaları (invaziv karsinom ve duktal karsinom in situ) çalışmaya dahil edildi. Tümör lokalizasyonu lateral-medial-santral lokalizasyon olarak gruplandırıldı. Patolojik ve sağlam taraf memelerdeki IMA ve LTA çapları dinamik Maksimum Yoğunluk Projeksiyonu (MIP) görüntülerinde ölçüldü ve kaydedildi. Tümör lokalizasyonuna göre damar çaplarının genişliği ve patolojik taraftaki damar çaplarının normal tarafa göre değişkenliği (tümör tarafı IMA (mm)/sağlam taraf IMA (mm), tümör tarafı LTA (mm)/sağlam taraf LTA (mm),) istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Tüm hastalarda IMA çapı tümör tarafında 3.71±1.53 mm, sağlam tarafta 2.58±0.94 mm; LTA çapı tümör tarafında 2.39±0.88, sağlam tarafta 2.10±0.71 mm olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ÖZMEN G, Evaluation of the Variability of Axillary and Internal Mammary Artery Diameters According to Intramammary Tumor Location in Breast Cancer Patients With Magnetic Resonance Imaging, Department of Radiology Gaziantep University Thesis of Specialization in Medicine, Gaziantep 2025. Purpose: It was aimed to evaluate the increase rates of internal mammarian (IMA) and lateral thoracic artery (LTA) vessel diameters in breast cancer patients according to the location of the tumor in the breast with Magnetic Resonance Imaging (MRI). Materials and Methods: Newly diagnosed breast cancer patients (invasive carcinoma and ductal carcinoma in situ) with histopathologically proven malignancy but not yet treated who had breast MRI examinations performed were included in the study. Tumor localization was grouped as lateral-medial-central localization. IMA and LTA diameters on pathological and intact breasts were measured in dynamic Maximum Intensity Projecton (MIP) images and recorded. The width of vessel diameters according to tumor localization and the variability of vessel diameters on the pathological side compared to the normal side (tumor-side IMA (mm)/intact side IMA (mm), tumor-side LTA (mm)/intact side LTA (mm),) were statistically analyzed. Findings: In all patients, IMA diameter was 3.71±1.53 mm on the tumor side and 2.58±0.94 mm on the intact side; LTA diameter was 2.39±0.88 on the tumor side and 2.10±0.71 mm on the intact side.