Meme kanserli hastalarda ters aksiller haritalamanın onkolojik prensiplere göre güvenilirliğinin belirlenmesi
Is axillary reverse mapping safe oncologically in breast cancer surgery?
- Tez No: 1005467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAHADIR ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Meme kanseri tanısı alan hastaların yaklaşık olarak %30'unda tanı anında bölgesel lenf nodlarına metastaz saptanmaktadır. Bu hastalarda standart yaklaşım aksiller diseksiyon uygulamasıdır. Aksiller diseksiyonun postoperatif en sık komplikasyonu lenfödemdir. Aksiller diseksiyon yapılan hastalarda bu oran %5-20 arasında değişmektedir. Aksiller diseksiyon yapılan ve adjuvan radyoterapi alan hastalarda ise bu oran % 50' lere çıkmaktadır. Meme kanseri tedavisi esnasında aksiller diseksiyon yapılan hastalarda bu kadar sık görülen ve yaşam kalitesini ciddi düzeyde bozan lenfödemi engellemek için yeni arayışlar sürmektedir. Bu yöntemlerden biri de ters aksiller haritalamadır. Bu çalışma sonrasında tespit edilen hasta ve tümör özelliklerine göre ileride ters aksiller haritalama ile belirlenen lenfatik kanallar korunarak hastaların yaklaşık %50 sinde görülen ve yaşam kalitesini çok ciddi şekilde bozan lenfödem azaltılabilecektir. AMAÇ Çalışmamızda tümör özellikleri ve diğer faktörlere göre hangi hastalarda ters aksiller haritalama ile koldan gelen lenf nodlarının korunabileceğiaraştırılacaktır. Ters aksiller haritalama ile koldan gelen lenfatik kanalların korunabilme düşüncesinin onkolojik prensipler açısından güvenilirliğini tespit etmek amaçlanmıştır. YÖNTEM VE GEREÇ Çalışmamız prospektif olarak yapıldı. Meme kanseri tanısı alan; mastektomi veya meme koruyucu cerrahi yapılan ve klinik olarak aksillası pozitif olduğu için rutin aksiller diseksiyon yapılan 81 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar postoperatif dönemde takip edilerek patoloji sonuçları ile birlikte klinik (yaş, cinsiyet, vücut kitle endeksi) ve patolojik ((TNM evresi, T boyutu, aksiller nodal durumu, ARM (Axillary Reverse Mapping/Ters Aksiller Haritalama) lenf nodlarının durumu, grade, hormon reseptör durumu, ki67 skoru)) özellikleri kaydedildi. BULGULAR Çalışmaya dâhil edilen 81 hastada ARMLN (Axillary Reverse Mapping Lymph Node/Ters Aksiller Haritalama Lenf Nodu) ile hastaların klinikopatolojik özellikleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; yaş, VKİ (vücut kitle indeksi), komorbid hastalık varlığı, tanı şekli, cerrahi yöntem, tümör lokalizasyonu açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. ARMLN ile tümör özellikleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; tümör boyutu, grade, ER, PR, cERBB2, Kİ 67, lenfovasküler invazyon arasında anlamlı ilişki saptanamamıştır. Level 2' de yoğun tutulum olması ile cerrah tercihi ile veya level 3' te lenf nodu olması sonucundaintraoperatif olarak aksiller yükün fazla olması nedeniyle level-1,2,3 aksiller diseksiyon yapılan hastalarda istatiksel olarak anlamlı şekilde ARMLN daha fazla malign olduğu tespit edilmiştir. Aksillada malign tutulum olan hastalarda ekstrakapsüler invazyon, aksiler diseksiyon esnasında çıkarılan lenf nodlarının sayısı, ARMLN sayısı ve boyutu ile ARMNL nın malign olma riski arasında anlamlı ilişki saptanmıştır SONUÇ Bu çalışmada, ARM'in aksiller yükün az olduğu düşünülen erken evre meme kanseri olgularında güvenle uygulanabileceği gösterilmiştir. Aksiller yükün fazla olabileceği; level 1,2,3 diseksiyon yapılan hastalar, ALND (Aksiller Lenf Nodu Diseksiyonu) sonrasında çok fazla lenf nodu diseke edilen hastalar, tespit edilen ARMLN' larının büyük ve şüpheli göründüğü durumlarda ARM tekniği ile ARMLN'larını korumanın güvenilir olmadığı gösterilmiştir. ARM tekniğinin potansiyel yararını ve raporlanan protokollerin güvenilirliğini doğrulamak için prospektif kontrollü randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION The most common cancer in women is breast cancer. One in every eight women is suffering from breast cancer. Approximately 30% of patients diagnosed with breast cancer have metastases to regional lymph nodes at the time of diagnosis. The standard approach for these patients is axillary dissection. The most common postoperative complication of axillary dissection is lymph edema. In patients with axillary dissection, this rate ranges from 5% to 20%. In patients with axillary dissection and adjuvant radiotherapy, this rate is 50%. There are new quests to prevent lymphedema, which is so common in patients with axillary dissection during breast cancer treatment and severely impairs quality of life. One of these methods is the reverse axillary mapping. According to the characteristics of patients and tumors detected after this study, lymphatic channels determined by reverse axillary mapping will be protected in the future and lymph edema seen in approximately 50% of patients and severely impairing their quality of life can be reduced. AIM AND OBJECTİVE According to tumor characteristics and other factors in our study, it will be determined in which patients the lymph nodes from the cord can be protected by reverse axillary mapping. It was aimed to determine the reliability of the idea of preserving the lymphatic channels from the cord by inverse axillary mapping in terms of oncologic principles. METHOD AND MATERIALS Our work was done prospectively. Breast cancer diagnosis area; 81 patients who underwent mastectomy or breast-conserving surgery and who had routine axillary dissection due to clinically positive axillary were included in the study. Patients were followed up in the postoperative period and the clinical (age, sex, body mass index) and pathological features (TNM stage, T dimension, axillary nodal status, ARM (Axillary Reverse Mapping) lymph node status, grade, hormone receptor status, Ki67 score) were recorded with pathology results. RESULTS When the relationship between ARMLN (Axillary Reverse Mapping Lymph Node) and clinicopathologic features of patients was evaluated in 81 patients included in the study, There was no significant difference in terms of age, BMI, presence of comorbid disease, type of diagnosis, surgical method, tumor localization. When the relationship between ARMLN and tumor characteristics is assessed; tumor size, grade, ER, PR, cERBB2, Ki 67, lymphovascular invasion were not detected. It has been found that ARMLN is more malignant in patients who underwent level-1,2,3 axillary dissection because of intensive involvement in Level 2, or because of the high level of axillary load intraoperatively due to the preference of surgery or level 3 lymph nodes. In patients with axillary malignancies, there was a significant relationship between extracapsular invasion, number of lymph nodes removed during axillary dissection, number of ARMLN and size, and risk of ARMLN malignancy. CONCLUSION In this study, it has been shown that axillary stress can be safely applied in early stage breast cancer cases which are thought to be low. The axles may be overloaded; patients who have undergone level 1, 2, 3 dissection, patients who have been dismantled after extensive ALDN have shown that ARMLN conservation with ARM technique is not reliable when the detected ARMLNs are large and suspicious. Prospective controlled randomizations are needed to confirm the potential benefit of the ARM technology and the reliability of the reported protocols.