Özel eğitim öğretmenlerinin çocuklardaki dil ve konuşma bozukluklarına yönelik tutum ve bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of special education teachers attitudes and knowledge about language and speech disorders in children
  1. Tez No: 917980
  2. Yazar: İLAYDA TUGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK BAĞLAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çocuklardaki iletişim sorunları özel eğitim öğretmenleri tarafından yapılan değerlendirmeler ile saptanmaktadır. Bu araştırmanın amacı özel eğitim öğretmenlerinin çocuklardaki dil ve konuşma bozukluklarına yönelik tutum ve bilgilerini betimlemektir. Araştırmaya Online olarak toplam 106 Özel Eğitim Öğretmeni katılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise toplam 75 özel eğitim öğretmeninin görüşleri analiz edilmiştir. Araştırmada Toğram ve Maviş tarafından geliştirilen dil ve konuşma bozukluklarına yönelik tutum ve bilgi anketi ve Yardımcı Doçent Doktor Başak Bağlama ve İlayda Tugay tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan toplanan veriler sosyal bilimler için istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada özel eğitim öğretmenlerinin çocuklardaki dil ve konuşma bozukluklarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla Nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin dil ve konuşma bozukluğu olan çocuğun akademik sosyal başarısı ve terapi gereksinimleri hakkında tutumlarının anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırmaya katılan özel eğitim öğretmenlerinin dil ve konuşma bozukluğu olan öğrencilere ilişkin görüşlerinin benzer düzeyde olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler konu ile ilgili diğer araştırma bulgularını destekler niteliktedir. Yapılan araştırma özel eğitim öğretmenlerinin dil ve konuşma bozuklukları hakkında sahip olduğu bilgi ve tutumlarının özel gereksinimli çocuğun gelişimi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Communication problems in children are determined by evaluations made by special education teachers. The aim of this research is to describe the attitudes and knowledge of special education teachers towards language and speech disorders in children. A total of 106 Special Education Teachers participated in the study online. In the analysis of qualitative data, the opinions of 75 special education teachers were analyzed. In the study, the attitude and knowledge questionnaire about language and speech disorders developed by Toğram and Maviş and a semi-structured interview form created by Assistant Professor Başak Bağlama and İlayda Tugay were used. The data collected from the research were analyzed with the statistical package program for social sciences. In the research, content analysis, which is a qualitative research method, was used to determine the opinions of special education teachers about language and speech disorders in children. As a result of the research, it was found that the attitudes of teachers about the academic social success and therapy needs of the child with speech and language disorders did not differ significantly. It shows that the opinions of the special education teachers participating in the research about the students with language and speech disorders are at a similar level. The obtained data support other research findings on the subject. The research carried out is important for the development of special needs child's knowledge and attitudes about language and speech disorders of special education teachers.