What are the duties and responsibilities of warring parties to the Yemen conflict under International Humanitarian Law?
Uluslararası insancıl hukuk kapsamında yemen ihtilafında savaşan tarafların görev ve sorumlulukları nelerdir?
- Tez No: 918000
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERAY YİHDEGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Aberdeen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
2015 yılından bu yana devam eden silahlı çatışmalar nedeniyle Yemen, dünyanın en ağır insani krizini yaşıyor. Silahlı çatışmanın bir tarafında Yemen hükümeti ve koalisyon devletleri yer alırken, diğer tarafında devlet dışı aktörler olan Husiler yer almaktadır. Silahlı çatışmanın her iki tarafı da Yemen'de sivilleri hedef alan saldırılar düzenleyerek çeşitli insancıl hukuk ihlallerine neden oldu. Ayrıca Yemen'de yasaklanmış silahların kullanılması, savaş esirlerine kötü muamele, saldırılarda sivil yerleşim yerlerinin hedef alınması gibi birçok insancıl hukuk ihlali işlendi. Çatışan tarafların uyguladığı ablukalar nedeniyle Yemen halkının neredeyse tamamı insani yardıma muhtaç hale geldi. Bu çalışmada Yemen'de işlenen insancıl hukuk ihlalleri ve bu ihlallerde tarafların ve uluslararası toplumun sorumluluğu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the armed conflicts that have been going on since 2015, Yemen is experiencing the worst humanitarian crisis in the world. While the government of Yemen and coalition states take place on one side of the armed conflict, the Houthis, who are non-state actors, are located on the other side. Both sides of the armed conflict have carried out attacks targeting civilians in Yemen, causing various humanitarian law violations. In addition, many violations of humanitarian law, such as the use of prohibited weapons, bad treatment of prisoners of war, and targeting of civilian settlements in the attack were committed in Yemen. Almost the entire population of Yemen has become in need of humanitarian aid due to the blockades imposed by the parties of the conflict. In this study, the humanitarian law violations committed in Yemen and the responsibility of the parties and the international community for these violations will be evaluated.