How and to what extent do social media platforms' responses to combating disinformation affect freedom of expression on socialmedia?
Sosyal medya platformlarının dezenformasyonla mücadele çabaları sosyal medyada ifade özgürlüğünü nasıl ve hangi ölçüde etkiliyor?
- Tez No: 918002
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVID MEAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of East Anglia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Dezenformasyonla mücadelede çok önemli bir rol oynayan sosyal medya şirketlerinin bu mücadelede kullandıkları yöntemler ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle sık sık eleştirilmektedir. Bu tez, sosyal medya şirketlerinin dezenformasyonla mücadele etmek için kullandıkları yöntemleri ve bu yöntemlerin ifade özgürlüğünü ihlal etme potansiyeli etrafındaki tartışmaları incelemektedir. Tez ayrıca, dezenformasyonla etkin bir şekilde mücadele edilirken ifade özgürlüğünün korunmasını sağlamak için öneriler sunmaktadır. Öneriler arasında güçlü bir yasal çerçeve, medya okuryazarlığının teşvik edilmesi, karar alma süreçlerinde şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanması, paydaşlar arasında iş birliği ve teknolojiye yatırım yer almaktadır. Tez, dezenformasyonla etkili bir şekilde mücadele ederken aynı zamanda ifade özgürlüğünü korumak için çok yönlü bir yaklaşımın gerekli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media companies play a crucial role in combating disinformation, but their methods are often criticized for violating freedom of expression. This dissertation explores the methods used by social media companies to combat disinformation and the debates around their potential to violate freedom of expression. It also provides recommendations for ensuring that freedom of expression is protected while effectively combatting disinformation. The recommendations include a strong legal framework, promoting media literacy, ensuring transparency and accountability in decision-making, collaboration among stakeholders, and investment in technology. The dissertation concludes that a multi-faceted approach is necessary to effectively combat disinformation while also protecting freedom of expression.