Obezite merkezinde takip edilen hastaların dürtüsellik durumu ile gece yeme davranışının değerlendirilmesi ve tedavi sürecine etkisinin incelenmesi
Evaluation of impulsivity and night eating behavior of patients followed in an obesity center and investigation of their effects on the treatment process
  1. Tez No: 918003
  2. Yazar: DAMLA SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE NUR EKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tüm toplumlarda metabolik bir pandemi niteliği taşıyan obeziteyle mücadele etmek için obeziteye neden olan durumların bilinmesi ve müdahale noktasında uygun tedbirlerin alınması gerekmektedir. Çalışmamızda obezite etiyoloji ve risk faktörlerinin incelenmesi adına obezite hastalarında dürtüselliğin gece yeme davranışına etkisi ve bu durumların kilo verme sürecine, diğer antropometrik ölçümler ile laboratuvar parametreleri üzerindeki değişime etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tıpta uzmanlık tezi olarak hazırlanan bu çalışma tek merkezli, prospektif ve tanımlayıcı özellikte tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 01.11.2023-31.12.2023 tarihleri arasında SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi'ne ilk kez başvuran, sonrasında takip ve tedavi edilen 131 hasta oluşturmuştur. Dahil edilme ve dışlama kriterleri çerçevesinde (obezite programına başlangıç aşamasında VKİ≥30 olması, 18 yaştan büyük olma, obezite takip ve tedavi programına düzenli katılmış olma, araştırmaya katılmayı kabul etme) araştırma 50 hastaya ait veriler ile tamamlanmıştır. Araştırma kapsamında, hastalara ilk değerlendirme esnasında yüzyüze görüşülerek Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) ve Allison ile arkadaşları tarafından geliştirilen 14 sorudan oluşan Gece Yeme Anketi (GYA) uygulanmıştır. Hastaların demografik özellikleri, ilk başvuru sırasındaki ve obezite tedavi programı sonundaki antropometrik ölçümleri, klinik özellikleri ile laboratuvar verilerine elektronik ve fiziki hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In order to combat obesity, which is a metabolic pandemic in all societies, it is necessary to know the conditions that cause obesity and to take appropriate measures for intervention. In our study, it is aimed to investigate the effect of impulsivity on night eating behavior in obese patients in order to examine the etiology and risk factors of obesity and the effect of these conditions on the weight loss process and changes in other anthropometric measurements and laboratory parameters. Material and Method: This study, prepared as a medical specialization thesis, was designed as a single-center, prospective and descriptive study. The universe of the study consisted of 131 patients who applied to the University of Health Sciences, Antalya Training and Research Hospital Obesity Center for the first time between 01.11.2023 and 31.12.2023 and were followed up and treated afterwards. Within the scope of inclusion and exclusion criteria (BMI≥30 at the beginning of the obesity program, being over 18 years of age, regularly participating in the obesity follow-up and treatment program, and agreeing to participate in the study), the study was completed with data from 50 patients. Within the scope of the study, the Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11) and the Night Eating Questionnaire (NEQ) consisting of 14 questions developed by Allison and colleagues were applied to the patients during the first evaluation by face-to-face interviews. The demographic characteristics of the patients, their anthropometric measurements at the first application and at the end of the obesity treatment program, their clinical characteristics and laboratory data were obtained from electronic and physical patient files. The statistical analysis of the data obtained in the study was performed using the SPSS 22.0 statistical package program.