A machine learning based approach to identify constitutive parameters for a second gradient model of pantographic structures
Pantografik yapıların ikinci gradyan modeli için oluşturucu parametreleri belirlemeye yönelik makine öğrenimi tabanlı bir yaklaşım
- Tez No: 918014
- Danışmanlar: PROF. DELL’ISOLA FRANCESCO, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERDEN YILDIZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Università degli studi de L Aquila
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Mekanik metamalzemeler, esas olarak mikrogeometri ve mikroyapısal özelliklerine bağlı olarak makroskobik davranış gösteren, mikroyapılara sahip mekanik sistemlerdir. Yüksek tokluğa sahip metamalzemelerin mikroyapısını tasarlamak için uzama testlerinde pantografik yapılar dikkate alınmaya başlanmıştır. Standart bir Cauchy birinci gradyan teorisini kullanarak bu tür yapıları uygun şekilde küçük bir uzunluk ölçeğinde modellemek mümkündür. Ancak bu tür modelleme seçiminin hesaplama maliyetleri, örneğin birçok karmaşık mekanik sistemin çalışmasına izin vermez. Burada hesaplama kolaylığı sağlayan model, ikinci gradyan teorilerine dayanan homojenleştirme tekniği ile sürekli bir ortama dönüştürülen makroskobik iki boyutlu bir plakadır. Bu makalenin amacı enerji denklemindeki iki boyutlu modelin kurucu parametrelerini derin öğrenme temelinde optimize etmek ve bunu standart Cauchy birinci gradyan teorisine dayalı referans mikro modelle karşılaştırmaktır. Çekme testinin uygulandığı 3 boyutlu modelin toplam depolanan enerji, reaksiyon kuvveti ve büzülme değerleri, bir dizi değişken yapısal parametre ile simüle edilen 2 boyutlu plaka yapısının depolanan enerji, reaksiyon kuvveti ve büzülme değerleri ile karşılaştırıldı. Aynı zamanda optimize edilmiş yapısal parametrelerle analizi yenilenen pantografik plaka başlangıç değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Mechanical metamaterials are mechanical systems with microstructures, which show macroscopic behavior, mainly dependent on their microgeometry and microstructural properties. Pantographic structures have begun to be considered in elongation tests to design the microstructure of metamaterials with high toughness. Using a standard Cauchy first gradient theory it is possible to model such structures at a suitably small length scale. However, the computational costs for this type of modeling selection do not allow, for example, the operation of many complex mechanical systems. Here, the model providing ease of calculation is a macroscopic two-dimensional plate transformed into a continuous medium by the homogenization technique based on the second gradient theories. The aim of this article is to optimize the constitutive parameters of the two-dimensional model in the energy equation on the basis of deep learning and to compare it with the referenced micro model based on the standard Cauchy first gradient theory. The total stored energy, reaction force and contraction values of the 3D model in which the tensile test was applied were compared with the values of the stored energy, reaction force and contraction values of the 2D plate structure, which was simulated with a series of variable structural parameters, and at the same time, the pantographic plate whose analysis was renewed with optimized structural parameters was compared with the initial values.