Ekzojen obezite hastalarında deri bulguları
Skin findings in exogenous obesity patients
- Tez No: 918013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Aşırı beslenmeye bağlı olarak altta yatan organik bir sorun olmaksızın gelişen obezite, ekzojen (primer) obezite olarak adlandırılır. Bu çalışmanın amacı, ekzojen obezitesi olan hastalarda dermatolojik bulguları ve bunların antropometrik parametrelerle ilişkisini incelemektir. Metod: Obezite şikayeti ile başvuran hastalar arasından ekzojen obezite tanısı almış 66 birey çalışmaya dahil edildi. Dermatolojik semptomlara neden olabilecek diyabetes mellitus, hipertiroidi, hipotiroidi, polikistik over sendromu, böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıkları gibi hastalıkları bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalara kapsamlı bir dermatolojik muayene yapılarak bulgular kaydedildi. Dermatolojik bulgular ile vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, kalça çevresi ve bel/kalça oranı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Altmış dört (%97) hastada en az bir dermatolojik bulgu saptandı. En yaygın dermatolojik bulgular plantar hiperkeratoz (%63,6), stria (%56,1), akrokordon (%56,1) ve hiperhidrozis (%54,5) idi. Plantar hiperkeratoz, stria ve hiperhidrozisin kadınlarda erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek oranda görüldüğü tespit edildi (sırasıyla p=0,013, p=0,004, p=0,032). Acanthosis nigricans ve keratosis pilaris bulunan hastalarda ortalama VKİ anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p=0,016). Hirsutizm saptanan hastalarda ortalama bel çevresi anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,039) ve stria, intertrigo ve acanthosis nigricans bulunan hastalarda ortalama kalça çevresi anlamlı derecede daha büyük bulundu (sırasıyla p=0,012, p=0,045). Keratosis pilaris bulunan hastalarda ortalama bel/kalça oranı anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,024). Sonuç: Obezite, çeşitli dermatolojik bulgular ile önemli ölçüde ilişkilidir ve obezitenin temel antropometrik parametreleri de bu bulgularla bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Obesity caused by overnutrition without any underlying organic problem is referred to as exogenous (primary) obesity. The aim of this study was to investigate dermatologic findings and their associations with anthropometric parameters in patients with exogenous obesity. Methods: From patients presenting with obesity, we included 66 individuals diagnosed with exogenous obesity. Patients with diseases that might cause dermatologic symptoms, including diabetes mellitus, hyperthyroidism, hypothyroidism, polycystic ovarian syndrome, renal diseases, and hepatic diseases, were excluded. A comprehensive dermatologic examination was performed, and all findings were recorded for each patient. Statistical analysis was conducted to assess the association between dermatological findings and body mass index (BMI), waist circumference, hip circumference, and waist/hip ratio. Results: Sixty-four (97%) patients had at least one dermatologic finding. The most common dermatologic findings were plantar hyperkeratosis (63.6%), striae (56.1%), acrochordon (56.1%), and hyperhidrosis (54.5%). The presence of plantar hyperkeratosis, striae, and hyperhidrosis was significantly higher in females compared with males (p=0.013, p=0.004, p=0.032, respectively). The mean BMI was significantly higher in patients with acanthosis nigricans and keratosis pilaris (p=0.016). The mean waist circumference was significantly higher in patients with hirsutism (p=0.039), and the mean hip circumference was significantly higher in patients with striae, intertrigo, and acanthosis nigricans (p=0.012, p=0.045). The mean waist/hip ratio was significantly higher in patients with keratosis pilaris (p=0.024). Conclusion: Obesity has a significant association with various dermatologic findings, as do the main anthropometric parameters of obesity.