Sirotik hastalarda kısa dönem valsartan kullanımının portal kan akımı üzerine etkilerinin doppler ultrasonografi ile incelenmesi
- Tez No: 91807
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Hematology, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
I. ÖZET Giriş: Portal hipertansiyonun ilaç tedavisinde primer amaç varisiyel kanamanın önlenmesidir. Sirozda portal hipertansiyonun ve onun komplikasyonlarının tedavisinde beta blokerler, diüretikler, alfa blokerler ve nitratlar gibi çeşitli ilaçlar kullamlmıştır. Angiotensin H'nin intra-hepatik portal hipertansiyonda potansiyel medyatör olduğu kabul edilmektedir. Çünkü sirozda plazma angiotensin II seviyesi artmıştır ve angiotensin II uygulanması portal basınçta artışa yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı sirotik hastalarda kısa süreli Valsartan kullammınm portal kan akımı üzerine etkilerini araştırmaktır. Metodlar: Bu çalışmada 36 sirozlu hasta (ortalama yaşları 50 olan 18 kadm ve 18 erkek hasta) bir hafta süre ile günde bir kez 80 mg, bir anjiotensin II reseptör antagonisti olan Valsartan aldılar ve hemodinamik değişiklikler non-invazif bir metod olan renkli Doppler ultrasonografi ile incelendi. Ölçümler 12 saatlik bir açlıktan sonra uygulandı. Hemodinamik ölçümler tedaviye başlamadan 24 saat önce ve tedavi aldıktan 4 ve 8 gün sonra uygulandı. Hemodinamik olarak şu parametreler incelendi: Hepatik arter, superior mezenterik arter ve sağ ve sol renal arterde; Pik Sistolik Akım Hızı, Diastolik Akım Hızı, Pik Sistolik Akım Hızı/Diastolik Akım Hızı Oram, Rezistivite İndeksi ve Pulsatilite İndeksi incelendi. Portal vende ise Çap, Ortalama Akım Hızı ve Debi incelendi. Sonuçlar ortalama±SD şeklinde belirtildi. Sonuçlar: Hepatik, superior ve sağ ve sol renal arterde ölçülen hemodinamik parametrelerde istatistiki olarak anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
H. ABSRACT Background: The primary objective of drug threapy in portal hypertension is prevention of variceal bleeding. Various drugs like beta-blockers, diuretics, alpha- blockers and nitrates have been used in the medical treatment of portal hypertension and also treatment of its complications in cirrhosis. Angiotensin II is considered as a potential mediator of intra-hepatic portal hypertension, because its plasma level is elevated in cirrhosis and its administration induces a rise in portal pressure. The aim of this study was to determine short term effects of valsartan on portal blood flow in cirrhotic patients. Methods: In this study, 36 patients with cirrhosis (18 women and 18 men whose mean age was 50 years) received a daily dose of 80 mg. Valsartan, an angiotensin II receptor antagonist, for one week and effects upon hemodynamic changes were evaluated by a non-invasive method, colored Doppler ultrasonography. The measurements performed after 12 hours fasting period. Hemodynamic measurements were performed 24 hours before giving Valsartan and 4 and 8 days after giving the drug. For hemodynamic changes the following parameters were evaluated: Peak Systolic Flow Velocity, Diastolic Flow Velocity, Peak Systolic Flow Velocity/Diastolic Flow Velocity Ratio, Resistive Index and Pulsatility Index were evaluated in hepatic, superior mesenteric and right and left renal arteries. In portal vein (PV); Diameter (PVD), Mean Flow Velocity (PVMFV) and Flow Volume (PVFW) were evaluated. Results are expressed as means±SD. Results: Hemodynamic parameters have shown no significant change during the measurement of hepatic, superior and right and left renal arteries.